7nm sürecindeki Snapdragon 735 yonga seti sızıntılarda göründü

Bir periyot ARM’ın big.LITTLE mimarisinde 4+4 formatına sıkı sıkıya bağlı kalan taşınabilir yonga dizayncıları bugün çok farklı kombinasyonlar deniyorlar. 2+6 üzere çekirdek ölçeklendirmesinin yanında MediaTek’in öncülüğünü yaptığı 3 kümeli sistem de tanınan olmaya başladı.

Snapdragon 735 neler sunuyor?

3 kümeli sistemi ağır kullanan firmalardan birisi Qualcomm. Snapdragon 855 amiral gemisinde 3 kümeli sistemi kullanan firma artık de Snapdragon 735 isminde yeni bir yonga seti daha hazırlıyor.

Sızdırılan bilgilere nazaran Snapdragon 735 yonga setinde 1+1+6 formunda bir yapı mevcut. Ana çekirdekler Corte-A76 çekirdeğinin yarı özelleştirilmiş hali. 6 adet verimlilik çekirdeği ise Cortex-A55 çekirdeğini temel alıyor.

Adreno 620 grafik ünitesi 750MHz suratında çalışırken bağımsız NPU220 yapay zekâ hızlandırıcısının da 1GHz düzeyine çıkabildiği dikkat çekiyor. Ayrıyeten 7nm sürecinde tasarlanan birinci üst düzey yonga seti olacak Snapdragon 735 segmentinde fark yaratacak.

Diğer bir kıymetli nokta ise yonga setinde 5G dayanağına yer verilecek olması. Bu durumda Snapdragon 735 yonga setinin üst düzey segmente de 5G takviyesi sunacağını söyleyebiliriz. Başka taraftan bu özellik onu en erken yılın sonlarına gerçek çıkacak bir yonga seti yapıyor.

Henüz Qualcomm tarafından yapılmış bir açıklama yok lakin 5G özelliğinin elbette amiral gemilerinden sonra yavaş yavaş alt düzeye hakikat inmesi beklenen bir gelişme. Qualcomm da buna hazır olmak istiyor.

 

Başa dön tuşu