ABD, firmaların 5G ekipmanlarını Çin dışında üretmesini isteyebilir

ABD’nin Çinli firmalara uyguladığı yasaklar herkes tarafından biliniyor. ABD’li şirketler, başta Huawei olmak üzere Çinli firmalara ilişkin 5G ekipmanlarını kullanamıyorlar. Ortaya çıkan yeni haberlere nazaran ABD’nin, yasağı bir adım daha ileri götürmesi bekleniyor. Öteki telekom firmalarının da Çin dışında üretim yapması kaide koşulabilir.

ABD için geliştirilen ekipmanlar Çin dışında üretilecek

ABD’nin Çin dışında üretime verdiği ehemmiyet bir kere daha ortaya çıkmış oldu. Ericsson ve Nokia üzere üreticiler halihazırda üretimi Çin dışına çıkarmak için çalışmalarını yürütüyorlar. Bunu yapmalarındaki öncelikli maksat ABD’nin Çin’e uygulayacağı ek vergilerden kurtulmaktı. Lakin görünen o ki haberimizde bahsi geçen yeni karar resmiyet kazanırsa Çin dışında üretim yapmak mecburi olacak.

Wall Street Journal tarafından ulaşılan kaynaklar bu bilgiyi paylaştı. Beyaz Saray’dan ise rastgele bir açıklama gelmedi. Yeniden birebir kaynağın belirttiğine nazaran ABD, telekom firmalarıyla Çin dışında üretim konusunda görüşmelere başlandı bile. En azından ABD için hazırlanacak ekipmanların Çin dışında üretilmesi planlanabilir.

Kısacası ABD ve Çin ortasındaki ticaret savaşı birçok firmayı etkilemeye devam ediyor. Çinli üreticilerin üzerindeki baskılar sürerken başka telekom ekipmanı üreticileri de bu baskıya ortak oluyor. Bilhassa Çin dışında mecburî üretim kararı alınırsa firmaların yansısı nasıl olacak daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu