ABD Huawei’yi kara listeye aldı

ABD Lideri Donald Trump tarafından imzalanan acil durum buyruğu ile ABD’ye ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden telekomünikasyon ekipmanımı kullanımını yasaklandı. Yayımlanan açıklamada rastgele bir ülke yahut firma ismi geçmese de hedefin Huawei olduğu iddia ediliyordu. Kestirimler yanlışsız çıktı.

Huawei ve 70 ortağı kara listede

ABD Sanayi ve Güvenlik Dairesi (BIS) “Entity List” ismini verdiği listeye Huawei ve 70 ortağını ekledi. Bu adımla birlikte ABD’li şirketlerin Huawei ile alışveriş yapabilmesi için özel lisans almaları gerekecek. Münasebetiyle Huawei’nin tam manasıyla önünün kesildiğini söyleyebiliriz.

Kararın ardındaki temel sebep evvelki haberimizde aktardığımız üzere, bilgi ve bağlantı teknolojilerinde güvenlik açıklarına sebep olan yabancılardan Amerika’yı muhafazayı sağlamak. ABD Ticaret Bakanlığı da Huawei’nin İran’la münasebetleri iddianamesini öne çıkarak, firmanın yasaklanmasının makul bir temeli olduğunu belirtiyor.

Yeni jenerasyon 5G ağ ekipmanlarında savlı şirketlerden biri olan Huawei, kararla birlikte ABD altyapısında kullanılamayacak. Her ne kadar Huawei tarafından eserlerinin güvenlik tehdidi oluşturmadığı ve her türlü görüşmeye açık oldukları açıklamaları gelse de şimdilik karşı taraftan müspet bir adım göremiyor. ABD ve Çin ortasındaki tansiyon ZTE‘den sonra Huawei’yi de engellemiş oldu.

Başa dön tuşu