ABD’de izne tabi olan Huawei için bir istisna

ABD ve Çin ortasında devam eden ticaret savaşlarında Başkan Trump vergi arttırımından son anda vazgeçti lakin Çinli firmalara kıymetli bir yaptırım uygulandı. ABD’li firmaların Huawei’ye ekipman satışının müsaadeye bağlandığı yaptırımda bir istisna oluştu.

Zaruriyet

Endüstri ve Güvenlik Ofisi geçtiğimiz hafta Huawei ve bir biçimde kontaklı olduğu 68 firmaya ABD’li üreticilerin ekipman satışını müsaadeye bağlamıştı. Huawei’ye ekipman satmak isteyen rastgele bir ABD’li firma ofisten müsaade almak zorunda.

Bununla birlikte hala Huawei ekipmanlarını kullanan kimi eyaletlerin irtibat altyapılarında müsaade süreci meşakkat doğuracak. Çünkü bu altyapılarda yaşanacak bir probleme Huawei’nin müdahale edebilmesi için ekipman temin etmesi ve hasebiyle müsaade alınması gerekiyor. Bu süreç de irtibatı kesintiye uğratabilecek nitelikte.

Ticaret Departmanı potansiyel sıkıntıların önüne geçebilmek ismine Huawei’ye istisna tanımaya karar verdi. Buna nazaran yalnızca mevcut ekipmanların teknik servisi için Huawei’ye 90 günlük ekipman alım müsaadesi verildi. Yalnızca diyoruz çünkü katiyen yeni bir altyapı için ekipman satın alınamayacak.

Dünyanın bir numaralı ağ ekipman tedarikçisi Huawei’nin ABD’li üreticilerle iş münasebetinin müsaadeye bağlanması elbette firmayı etkileyecektir lakin ABD’nin faydasına olduğunu söylemek güç. Huawei geçen yıl Qualcomm, Intel gibi firmalardan 11 milyar dolar pahasında ekipman tedariği yapmıştı. Firmanın toplam 70 milyar dolarlık alışverişi düşünüldüğünde ABD yüzde 15 üzere bir hisseye sahip durumda.

 

Başa dön tuşu