Adobe’den, Creative Cloud kullanıcılarına eski sürümleri kullanmayın uyarısı

Adobe Creative Cloud aboneleri, CC uygulamalarının eski sürümlerini kullanıyorlarsa, yasal problemle karşılaşabilirler. Adobe, müşterilere eski uygulamaları kullanmaya devam etmelerinin onları “üçüncü şahısların mümkün ihlal talepleri riskine sokabileceği” konusunda uyardı.

Adobe mevzuyu net olarak açıklamıyor

Şirket eski Adobe eserlerini kullananlara, eski sürümleri kullanmaya devam ettikleri takdirde telif haklarını ihlal edebileceklerini bildiren e-postalar gönderdi. İkaz Dolby tarafından açılan bir dava ile ilgili olabilir, lakin aboneleri nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Adobe, geçen hafta blogunda abonelerin Acrobat (yalnızca en yenisine sahip olan) dışındaki tüm CC uygulamalarının sırf en son iki sürümünü indirebileceklerini bildiren bir ileti yayınlamıştı.

Müşterilere gönderilen e-postalarda, eski sürümlerin kullanımının sonlandırılması durumunda, kullanıcıların artık bu yazılımları kullanma lisansına sahip olmayacakları belirtiliyor. Adobe, “üçüncü taraf ihlali” ibaresinin manaya geldiğini açıklamıyor. Lakin Apple Insider’a nazaran Dolby, Adobe’nin lisans kontratını ihlal ettiği için dava açmış durumda. Dolby, Adobe’nin, Dolby teknolojisini kullanarak, telif fiyatı ödemeden eserler sattığını tez ediyor. Bu ihlalin Creative Cloud abonelikleriyle ne ilgisi olduğu bilinmemekle birlikte, uygulamaları ömür uzunluğu kullanmak için ödeme yapan müşteriler için adil görünmüyor.

Başa dön tuşu