Apple, iPhone’ların ekranını kendi üretecek

Apple, en büyük ekran tedarikçilerinden Samsung ile ilgisini yavaş yavaş kesiyor. Şirketin kendi ekranlarını birinci 2024’te çıkacak Apple Watch Ultra modelinde kullanması bekleniyor.

Ekran tedarikçilerine şok!

Şu anda iPhone, iPad ve Apple Watch’un ekranlarını çoğunlukla Samsung ve LG üretiyor. Apple’ın taşınabilir aygıtlarda kendi özel ekranlarını kullanmaya başlaması bu iş ortaklarına büyük darbe olacak. Sırf Samsung ve LG değil, Japan Display, BOE Technology, Sharp üzere daha birçok isimden ekran tedarik ediyor.

micro-LED ekrana geçiliyor

Geçiş, 2024’ün sonuna hakikat en üst düzey Apple Watch’lar ile başlayacak. Bir sonraki Apple Watch’ların OLED ekran yerine micro LED ekran kullanması bekleniyor. Her vakit olduğu üzere Apple, yeni ekranı bi müddet akıllı saat modellerinde kullanacak, en son iPhone’larda yüksek ihtimalle iPhone Pro modellerinde micro-LED ekranı göreceğiz. Aslında Apple, uzun müddettir micro LED ekran geçmeyi düşünüyor lakin projenin yüksek maliyetler ve teknik zorluklar nedeniyle ertelendiği söyleniyor.

Apple, yeniden de ekranların seri üretimi için bir tedarikçiye muhtaçlık duyacaktır. Fakat şirket, yeni ekranları tasarlama ve üretim sürecini planlama işini büsbütün kendi bünyesinde yapacak. Yeni kuşak ekranların daha parlak, daha canlı renkler ve muhakkak açıdan daha düzgün görme sunacağı söyleniyor ki bunu iddia etmek güç değil.

Apple, hücresel modemler, Bluetooth yongaları ve WiFi yongaları için Qualcomm, Broadcam üzere öteki ortaklarıyla da çalışmayı bırakmayı planlıyor. İşlemci tarafında, şirket 2020’den itibaren Mac’lerde kendi Apple Silicon işlemcilerini kullanıyor.

Başa dön tuşu