Apple Watch zirveyi bırakmıyor: Efsane özellikler kapıda!

İz algılama
Apple Watch Ultra ürün sayfasında çok yakında olarak listelenen iz algılama, koşucuların çok beğeneceği ve yakında çıkarılacak olan bir özelliktir. Apple, gelecekteki bir güncellemede iz algılamanın bir önizlemesini ve bunun Workout uygulamasıyla nasıl çalışacağını duyurdu. Bu özellik, bir koşu parkuruna vardığınızda otomatik olarak algılıyor ve en kesin ölçümler için hangi şeridi kullandığınızı soruyor.

Apple, “Antrenman, bir parkura vardığınızda bunu algılar ve en doğru tempo, mesafe ve rota haritasını sağlamak için hem Apple Maps verilerini hem de GPS’i kullanır” diyor.

Yarış rotası
Antrenman rutininiz aynı rotada açık havada koşu veya bisiklet sürmeyi içeriyorsa, bu yıl içinde gelecek bir güncelleme en iyi performansınızla hareket etmenize yardımcı olacak. Yarış rotası, WatchOS 9 güncellemesiyle Workout uygulamasına gelen yeni bir özellik olacak.

Apple, “Sık sık yaptığınız bir Outdoor Run veya Cycle antrenmanıysa, son veya en iyi sonucunuza karşı yarışmayı seçebilir ve oraya ulaşmanıza yardımcı olacak anında güncellemeler alabilirsiniz” diyor.

Uluslararası dolaşım
Apple Watch Series 8 ürün sayfasında çok yakında olarak etiketlenen uluslararası dolaşım, hem Series 8 hem de Ultra için yeni bir hücresel özellik olarak gelecek.

Apple, “Uluslararası dolaşım ile seyahatlerinizin sizi götürdüğü birçok yerde arama yapın, metin gönderin, müzik yayını yapın ve acil bir durumda yardım alın” diyor.

Ev Kiti
WatchOS 9 ve Family Setup’a yönelik bir güncelleme, çocuklar için ayarlanmış Apple Watch’lara daha fazla HomeKit özelliği getirecek. Bu güncelleme ile ebeveynlerin Family Setup aracılığıyla çocuklar için cüzdan’a ev anahtarları, otel anahtarları ve daha fazlasını eklemesine olanak tanıyacak.

Apple, “Çocuklarınız Home uygulamasına üye olarak davet edilebilir ve HomePod hoparlörlerinizi ve termostatlar ve ışıklar gibi akıllı ev aksesuarlarınızı kontrol edebilir” diyor.

Oceanic+
Apple Watch Ultra müşterileri, derinliği kaydetmek ve su sıcaklığını ölçmek için Apple’ın Depth uygulamasını zaten kullanabilir ve Oceanic+ adlı üçüncü taraf bir dalış uygulaması da yakında kullanıma sunulacak. Apple, kendi dalış uygulamasını oluşturmak yerine Ultra’yı bir dalış bilgisayarına dönüştürmek için Oceanic’teki uzmanlara güveniyor. Apple Watch Ultra, 40 metreye kadar eğlence amaçlı tüplü dalış için derecelendirilmiştir.

Apple, “iPhone’daki Oceanic+ uygulaması, gelgitler, su sıcaklıkları gibi yerel koşulları ve hatta görünürlük ve akıntılar gibi topluluk tarafından beslenen bilgileri entegre ederek yalnızca derinlik ve zamanı hesaplamanın ötesine geçiyor” diye söz veriyor.Dalışınızı hızlı ve kolay bir şekilde planlamak için saat kullanılabilecek. Bir dalış bilgisayarından beklediğiniz tüm güvenlik uyarıları, dekompresyon limitlerinden aşırı çıkış hızlarına ve güvenlik duraklarına kadar Oceanic+’a dahil edilmiş. Oceanic, “derinlik takibi (derinlik alarmları dahil), GPS takibi, kayıt defteri (12 dalışa kadar), şnorkelli yüzme ve daha fazlasının” ücretsiz olarak sunulacağını söylüyor. Oceanic’te “dekompresyon limiti yok” gibi daha gelişmiş dalış seçenekleri için abonelik gerekiyor. Fiyatlandırma günde 5 ABD Doları ile yılda 130 ABD Doları arasında değişmekte. Oceanic+, serbest dalış desteğiyle başlamayacak, ancak şirket gelecekteki bir güncellemede geleceğini söylüyor.

Başa dön tuşu