Apple’dan Dokunduğu Yerin Rengini Algılayan Kalem

Apple, dokundğu bir yerin hem rengini hem de dokusunu alan bir kalem için patent aldı.

Apple, iPad cihazları için piyasaya sürdüğü Pencil kalemi ile büyük bir başarı elde etmişti. iPad’lerin olmazsa olmaz aksesuarı olan kalem için bugünse yeni bir rakibin habercisi geldi. Apple, dokunduğu bir zeminin rengini algılamasını sağlayan bir kalemin patentini aldı. 

Patently Apple tarafından keşfedilen patent başvurusu, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından onaylandı ve yayınlandı. Kalem, dokunduğu yerin yalnızca rengini değil, aynı zamanda dokusunu da algılayarak kullanıcıya sunabilecek.

Alınan renk ve doku verileri doğrudan diğer cihazlara aktarılacak:

apple pencil

Apple’ın devrim yaratabilecek kalemi, dokunduğu yüzeydeki renk ve doku bilgilerin aldıktan sonra bu bilgileri kablosuz bir şekilde anlık olarak diğer cihazlara aktaracak. Bu sayede özellikle tasarımcılar, en gerçekçi renk ve dokuyu elde etmek için uğraşsız bir yönteme sahip olabilecek.

Apple’ın patentini aldığı yeni teknolojiyi ne zaman kullanıma sunacağı ya da sunup sunmayacağı bilinmiyor. Patenti alınan teknolojilerin büyük çoğunluğu yalnızca patent durumunda kalsa da Apple’ın bu teknolojiyi kalemine entegre etmesiyle büyük bir ilgi çekeceği aşikar.

Apple Resmen Açıkladı: iPhone Batarya Değişim Ücretlerine Okkalı Bir Zam Geliyor (Yeni Değişim Ücretleri Belli Oldu)

Kaynak :
https://www.patentlyapple.com/2022/12/apple-invents-an-apple-pencil-with-optical-sensors-to-sample-both-color-and-texture-of-a-surface.html

Başa dön tuşu