Apple’ın sanal gerçeklik gözlüğü bu yıl çıkacak

Bloomberg’den Mark Gurman‘a nazaran şirket, aygıtı bu baharda haziran ayındaki yıllık WWDC konferansından evvel duyurmayı planlıyor. Sonunda bir lansmanın ufukta göründüğüne dair bir işaret olarak, Apple’ın kulaklığı bir avuç yüksek profilli yazılım geliştiricisiyle paylaştığı ve onların yeni “xrOS” yazılımına birinci bakışına müsaade verdiği bildirildi. İlkbaharda “Reality Pro”yu duyuran Gurman, Apple’ın aygıtı sonbaharda piyasaya sürmesini bekliyor.

Kulaklığı çıkarmak Apple’ın 2023 eser serisinin geri kalanını da etkileyecek. Yazılım cephesinde, şirketin iOS işletim sisteminin bir sonraki sürümünün, Apple’ın yazılım mühendislerini xrOS grubuna tekrar ataması nedeniyle “başlangıçta planlanandan daha az değişiklikle” gelmesi beklenen. Gurman, “Aynı şey macOS 14 için de geçerli,” diye ekliyor.

Apple’ın sanal gerçeklik gözlüğü bu yıl çıkacak

Üstelik Apple’ın donanım planları daha da az heyecan verici. Şirketin iPad, Apple Watch ve ses sınırları için planlanan “not” güncellemesi yok. Gurman, OLED ekranlı yeni iPad Pro modellerinin yolda olduğunu, lakin bunların muhtemelen 2024’e kadar gelmeyeceğini söylüyor. Yaklaşan Apple Silicon MacPro’nun “başka bir hayal kırıklığı” olacağı konusunda uyarıyor. Gelecek masaüstünün, 2019’daki selefi ile birebir dizayna sahip olacağı ve Apple’ın M serisi yonga setlerinin mimarisi nedeniyle bilgisayarın RAM’ini kendi başınıza yükseltemeyeceğiniz bildiriliyor.

Şimdilik sıkıcı üzere görünen sürüm planındaki tek âlâ nokta, yeni bir 15 inç MacBook Air ve iPhone 15 olabilir. İkincisi, Gurman, iPhone 15 serisinin tamamında Apple’ın yeni Dynamic Island özelliği ve USB-C şarjı bulunacağını söylüyor. Pro modelleri ayrıyeten yeni titanyum çerçeveler ve taptik ses düğmeleri içerecek.

Başa dön tuşu