Asus dünyanın ilk içerik sıkıştırma teknolojili monitörünü tanıttı

AMD’nin E3 2019 fuarında gerçekleştirdiği Next Horizon etkinliğinde oyuncular için Navi ekran kartları ve Ryzen 9 3950X işlemcisi öne çıkan hususlardı. Bununla birlikte içerik sıkıştırma teknolojisi de en az onlar kadar kıymetliydi.

Display Stream Compression nedir?

Display Stream Compression – DSC ya da ekran içerik sıkıştırma olarak tanımlayabileceğimiz yeni teknoloji 144Hz tazeleme suratına sahip 4K içeriklerin tek bir DisplayPort kablosu üzerinden kayıpsız bir halde aktarılmasını sağlıyor.

Normalde bu tıp ağır içerikleri DP üzerinden aktarabilmek için kroma alt örnekleme teknolojisi kullanılarak içerikler paketlere ayrılıyordu. Bunun sonucunda oyuncular 4K içerikler için kroma kalitesi yahut tazeleme suratı ortasında geçiş yapmak zorunda kalıyordu.

DSC teknolojisi birinci sefer Asus’un yeni 43 inçlik ROG monitöründe kullanılıyor. AMD tarafında ise Radeon RX 5700 serisi bu teknolojiye dayanak sunacak. Bu ikili sayesinde oyuncular kayıpsız 144Hz 4K içerikleri monitöre aktarabilecekler. Navi ekran kartları gelecek ay piyasada lakin Asus monitörü şimdi detaylanmadı.

 

Başa dön tuşu