ASUS, RTX 4080 OC Noctua Edition’ı Tanıttı

ASUS, geçtiğimiz yıl başlattığı Noctua ortaklığındaki yeni ekran kartı olan RTX 4080 OC Noctua Edition’ı tanıttı. Bu ekran kartı hem çok sessiz hem de çok güçlü.

Dünyanın en büyük bilgisayar ve bilgisayar donanımı üreticilerinden olan ASUS, hemen hemen her yıl NVIDIA’nın en son çıkan ekran kartlarını geliştirerek piyasaya sürüyor. Konu NVIDIA olunca en prestijli ekran kartı üreticilerinden birisi olan ASUS, kimi zamansa farklı markalarla yaptığı ortaklıklarla dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz yıl RTX 3070 ve 3080 modelleri için Noctua ile ortaklık yapan ASUS, bugün yaptığı tanıtımdaysa RTX 4080’in Noctua fanlı modelini tanıttı. Üstelik bu model “Overclock”lu.

Oyun oynarken bile neredeyse sessiz çalışacak

Öncelikle ekran kartının özelliklerine geçmeden ASUS ortaklık yaptığı Noctua’dan bahsedelim. Avusturya’lı bir bilgisayar donanım üreticisi olan Noctua, geçmişte pek çok ürün üretse de zamanla sadece bilgisayar fanları, soğutma blokları ve termal macunlar gibi soğutma odaklı donanımlar üretmeye başladı. Şirket kuruluşundan itibaren “0 dB ses” politikasına sahip, yani fanlarını mümkün oldukça performanslı ve sessiz üretmeye çalışıyor. Şirketin donanımları oyuncu odaklı olsa da hiçbir ürününde RGB ışıklandırma ya da renk seçeneği bulunmuyor. Noctua tarafından üretilen tüm ürünler ikonikleşmiş Noctua renklerinde üretiliyor ve tüm dünyada “dünyanın en sessiz ve güçlü fanları” olarak biliniyor.

Artık Noctua’yı da tanıdığınıza göre bu ekran kartının neden bu kadar iddialı olduğunu az çok tahmin etmişsinizdir. ASUS’un bu ekran kartında yaptığı şeyi kabaca özetlememiz gerekirse piyasanın en güçlü ekran kartlarından olan RTX 4080’i alıp ekran kartının performansını overclock ile olabilecek en üst noktaya çekiyor. Normalde bile fazlasıyla ısınan RTX 4080 ekran kartının overclock sonrasında soğutmak ise oldukça zorlaşıyor. Ancak tam bu noktada Noctua devreye giriyor ve RTX 4000 serisinde görmeye alıştığımızın aksine sadece 2 fanla bile ekran kartının ağır kullanımda bile optimum sıcaklıklarda kalmasını sağlıyor.

Ayrıca bu ekran kartı ASUS’un testlerine göre sınıfının en güçlü hava soğutmalı ekran kartı. RTX 4080 OC Noctua Edition, “Sessiz” ve “Performans” olmak üzere iki ön tanımlı BIOS moduyla geliyor ve MSI Afterburner gibi bir program aracılığıyla ekran kartının tüm ayarlarını özelleştirebiliyorsunuz.

NVIDIA, GeForce RTX 4070 Ti’ı Beklenenden Ucuz Fiyatıyla Tanıttı: İşte Şirketin CES 2023’te Yaptığı Önemli Duyurular

ASUS, RTX 4080 OC Noctua Edition hakkında diğer detayların önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtti. Şu anda ise elimizde sadece bahsettiğimiz bilgiler ve yukarıda gördüğünüz fotoğraf mevcut. Ekran kartının tavsiye edilen satış fiyatıysa önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Kaynak :
https://videocardz.com/newz/asus-announces-geforce-rtx-4080-noctua-graphics-card

Başa dön tuşu