Beyaz Eşyalar Neden Beyazdır? Çok Mantıklı Gerekçeleri Var!

Beyaz eşyalar, pek çok mantıklı sebepten dolayı beyaz olarak üretiliyor. Enerji verimliliğinden tutun maliyeti azaltmaya kadar!

Hepimizin evinde olan beyaz eşyaların neden özellikle beyaz olduğunu hiç düşünmüş müydünüz?

Özellikle bu rengin seçilmesinin ardındaki, öğrenince aklınıza yatacak sebeplerini birer birer açıklayalım.

Hijyen algısı yaratmasının yanı sıra uyumlu bir renk.

beyaz eşya

Her rengin, insanda yarattığı belirli çağrışımlar ve duygular var. Beyaz; saflık, temizlik ve hijyeni çağrıştırıyor. Beyaz eşya grubundaki bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi ürünler doğrudan temizlikle bağlantılı olduğundan amacına uyumlu bir renk olduğunu söyleyebiliriz yani.

Bunun yanı sıra her evin, kendine has bir tarzı var. Bazıları rengârenk mobilyalar ve tasarımlar seçerken kimi daha klasik ve resmî evleri tercih ediyor. Beyaz, nötr bir renk olduğundan her tarzdaki eve uyum sağlayabiliyor.

Enerji verimliliğini artırıyor ve üretimi kolay.

Beyaz renk, ışığı ve ısıyı yansıtma özelliğine sahip. Özellikle buzdolabı gibi soğutmalı beyaz eşyalarda bu özellik, enerji verimliliğini bir üst seviyeye çıkarıyor.

Ayrıca beyaz renkli kaplamalar ve boyalar, üretim aşamasında diğer renklere kıyasla daha ekonomik oluyor. Böylece üretim maliyetleri düşüyor.

Elbette günümüzde estetik için farklı renklerde üretilen eşyalar var ancak bu onların hâlâ beyaz eşya olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Çamaşır Makinesi Göstergesindeki Kalan Süreyle Gerçekte Geçen Süre Neden Çoğu Zaman Uyuşmaz?

Fatura Kabarmasın Diye Elektrikli Aletleri “Geceleri” Çalıştırmak Gerçekten Tasarruf Sağlar mı?

Başa dön tuşu