Buharlı vantilatör alırken nelere dikkat edilmeli?

Türkiye’de bu yaz, mevsim normallerinin üzerinde hava sıcaklığı gözlemleniyor. Meteoroloji’den yapılan açıklamalara nazaran, Temmuz’un ortasından itibaren ülke genelindeki sıcaklığın daha da artacağı tabir ediliyor. Yaz sıcaklarının bunaltıcı tesirinden kurtulmak isteyenler klima ve vantilatörlere yöneldi. Vantilatör almak isteyen müşteriler ise son devirde su buharlı vantilatör modellerine ilgi gösteriyor. Bu yazımızda su buharlı vantilatörlerin kimler için daha gerçek bir tercih olacağından bahsedeceğiz.

Buharlı vantilatörlerde su haznesi bulunmaktadır. Bu haznedeki su, buharlaşarak ortama yayılır. Su, ortamdaki sıcaklığı emerek su buharına dönüşür. Ortamın serinlemesi için daha tesirli ve süratli bir tahlildir.

Hazinedeki su buharlaşırken ortamdaki sıcaklığı emiyor. Bu da ortamın serinlemesinde buharlı vantilatörlerin, olağan vantilatörlerden daha güçlü olmasına neden oluyor. Ufo buharlı vantilatör modelleri başta olmak üzere birçok vantilatör modellerinde iyonizer özelliği bulunuyor. Bu özellik, negatif iyonlar ile bulunduğunuz ortamda hava paklığı sağlıyor.

Buharlı vantilatörler kimler için uygun?

Buharlı vantilatörler, güçlü serinletme özelliğinden ötürü açık alanlarda hem öteki vantilatörlere hem de klimaya kıyasla en düzgün tahlil olarak dikkat çekiyor. Son periyotta cafe ve restoranlarda kullanımın artmasının sebebi de bu.

Buharlı vantilatörler konutta ve küçük kapalı alanlarda kullanımlar için doğru bir seçim değil. Buharlı serinletme özelliği, kapalı bir odada talep ettiğinizden daha fazla serinlik yaratacak ve üşümenize neden olacak. Birebir vakitte ortamdaki nem ölçüsünü arttırdığı için vantilatörün yakınındaki mobilyalarınız nemden olumsuz etkilenecek.

Hangi çeşit vantilatör alacağınızı belirledikten sonra dikkat etmeniz gereken birkaç özellik daha var. Vantilatörün gücünü watt değeri belirliyor. Buharlı vantilatörler ekseriyetle 100 watt gücüne sahip. Lakin burada dikkat etmeniz gereken öge bu watt bedelinin bir kısmı vantilatör, öteki kısmı de nemlendirici için geçerli. Örneğin vantilatör 60W, nemlendirici 40W gücünde oluyor ve eser özelliklerinde 100W yazıyor. Buharlı vantilatör ile buharsız vantilatörün gücünü kıyaslarken bu duruma dikkat etmek gerekiyor.

Gücünün yanında pervane çapı da kıymetli. En az 16 inç çapında model almakta yarar var. Bir öbür dikkat edilmesi gereken öge da vantilatörün salınım özelliği. Bu özellik ikiye ayrılıyor. Yatay salınım özelliği olan modeller başını sağa ve sola döndürerek serinletirken, ‘dikey ve yatay’ salınımın olduğu modeller (sarhoş salınım olarak da geçer) üst, aşağı salınım da yapabiliyor. Bu modellerin soğutma alanı daha geniş oluyor. Tabanın ıslanmaması için, buharlı vantilatörlerde sarhoş salınım özelliğine yer verilmiyor.

Buharlı vantilatör satın almayı düşünenlere yardımcı olmak için bildiklerimizi elimizden geldiğince sizlere aktarmak istedik. Serin ve şifalı bir yaz periyodu geçirmenizi diliyoruz.

Başa dön tuşu