Çin insan taşıyan drone hizmetine başladı!

Dünyanın birinci yolcu taşıyabilme özelliğine sahip drone kabinleri, Çin’in Guangzhou kentinde kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Bilindiği üzere, İnsansız Hava Aracı (İHA) olarak bilinen dronelar son devirlerin hayli tanınan hobi araçlarından biri oldu. Bunun yanında sinema kesiminde de etkin halde kullanılmakta. Ayrıyeten birtakım ülkelerinde askeri envanterinde de hali hazırda kullanılmakta. Türkiye ise bu manada son periyotların en çok konuşulan ülkesi. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), dron sürüleri ile gerçekleştirmiş olduğu operasyonlardaki muvaffakiyetlerini tüm dünya izledi.

Sivil ve askeri alanda kullanılan ve kıymetli işlere imza atan drone’lar artık ulaşım hayatını da girmiş durumda. Çin ise bu manada birinci adımı atan ülke oldu. Ülkenin Guangzhou kentinde, dünyanın birinci yolcu taşıyabilme özelliğine sahip drone kabinleri, kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda.

Çinli Ehang firması tarafından geliştirilen 16 pervaneli drone, yapılan kapsamlı testlerin akabinde başarılı olarak seri üretime geçti. Peki özellikleri neler?

Pist gerektirmeyen 2 yolcu kapasiteli otonom araç, 340 kilogram tartıya sahip. Bunun yanında değerinin 300 bin euro olacağı belirtildi. Çin’in insan taşıyabiliyor olan otonom aracı için şimdiden binlerce talep var. Dilerseniz kelamı daha fazla uzatmadan insan taşıyabilen bu drone’un artık de görsellerini inceleyelim.

İşte Çin’in insan taşıyan dronu;

Ehang firması tarafından geliştirildi.

16 pervaneye sahip.

Çin, insan taşıyabilen otonom araç için yapılan kapsamlı testlerin akabinde başarılı olarak seri üretime geçme kararı aldı.

Başa dön tuşu