Creative markasının yaratıcısı hayatını kaybetti

Ses teknolojileri alanında kıymetli başarılara imza atan ve bilgisayar dünyasında adeta bir ihtilal yapan Creative markasının kurucusu Sim Wong Hoo, 67 yaşında hayatını kaybetti.

Sim Wong Hoo kimdir?

1981 yılında Creative Technology şirketini kuran Singapurlu Sim Wong Hoo, NASDAQ borsasında listelenen birinci Singapurlu firma unvanını da kazandı. Odak noktasını ABD olarak belirleyen Hoo geliştirdiği Sound Blaster kartlarını da bu ülkede satmaya başladı.

Bir bilgisayarın ses verebilmesi için bir devre kartı ihtiyacı vardı ve o periyotta buna ulaşmak hayli zordu. Creative kesimde son kullanıcıya ulaşan birinci ses kartlarını geliştirerek değerli bir adım attı. Adeta peynir ekmek üzere satan Creative ses kartları bugüne kadar 400 milyon bilgisayarda kendisine yer buldu.

Bununla birlikte ortaya çıkan rakipler ve ses teknolojilerinin anakartlara entegre gelmesi Creative markasının gücünü epeyce kırdı. Bu devirde Creative karması, MP3 oynatıcılar ile Apple iPod karşısına çıktı ve 100 milyon dolar civarında pazarlama bütçesi ayırdı. Tatmin edici bir muvaffakiyet elde eden Creative ayrıyeten Apple’a patent davası açtı ve 100 milyon dolar tazminat kazandı.

Bugün Creative hala epey faal ve tezli. Ses kartları, oyuncu kulaklıkları, hoparlörler, tam kablosuz kulaklıklar, mikrofonlar ve web kameraları üzere ekipmanların yanında mekânsal ses üzere farklı yazılımlarla da bölümde uzunluk gösteriyor.

Başa dön tuşu