Dünyanın en süratli uçağı yakın gelecekte piyasada!

ABD menşeli havacılık şirketi Hermeus, geçtiğimiz hafta başında yaptığı açıklamada, 1715 m/s hıza sahip olacak bir uçak üretmeyi planladıklarını belirtti, bu sürat ile New York ile Paris ortası yalnızca 90 dakikada katedilebilecek.

Dünyanın en süratli uçağı yakın gelecekte piyasada!

Hermeus isimli havacılık şirketi, geçtiğimiz günlerde havacılık bölümünü hayli heyecanlandıracak bir açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada, Mach 5 hızına kadar çıkabilecek bir uçak yapılmasının planlandığını belirtti. Bu suratın daha anlaşılır bir formda örnekleyecek olursak; bu türlü bir uçakla New York ve Paris ortası yolcuğun, yedi saatten 90 dakikaya düşebileceğini söyleyebiliriz.

Hermeus yetkilileri 8-10 yıl içerisinde piyasada olacağını beklediklerini söz ettikleri uçağın projesi için gerekli finansal dayanağın bir kısmını Khosla Ventures’un sağladığını söyledi fakat ölçüyle ilgili bir bilgi verilmedi. Bu takviye Hermeus’un süpersonik uçağın inşasına başlamak için gereken başlangıç teknolojilerine erişmesini sağlayacak.

 bu uçak havacılık sektörünü şimdiden hayli heyecanlandırdı.

Başka bir süratli uçak daha yolda

2016 yılında Boom Supersonic şirketi de kendi süratli uçak projesini kamuoyuyla paylaşmıştı. Şirket yatırım için 2019 Ocak ayı itibariyle 140 milyon dolardan fazla para toplamış durumda ve şirket yetkilileri uçağın 2020’lerin ortalarında kullanılır hale geleceğini belirtiyor. Açıklamaya nazaran Virgin Group ve Japonya Havayolları şimdiden 30’ar uçak sipariş etmiş durumda.

Boom Supersonic‘in uçağına alternatif olarak piyasada olması beklenen, ve üretim mühletince yalnızca var olan teknoloji ve gereçlerden faydalanılacak olmasına rağmen Hermeus’un planladığı uçağın Boom Supersonic’in uçağı ile yarışabilir seviyede olacağı düşünülüyor.

Başa dön tuşu