Firefox’un yenilenen Android sürümü Google Play’deki yerini aldı

Mozilla’nın Firefox tarayıcısı halihazırda hem olağan hem de Firefox Focus üzere sürümleriyle Android telefon kullanıcıları için indirilebilir durumda. Lakin firmanın baştan aşağı yenilenen yeni bir Android sürümü geliştirdiği biliniyordu. Tamamlandığında standart Firefox tarayıcısının yerini alacak yeni sürüm Firefox Preview ismiyle kullanıcıların deneyebilmesi için Google Play’deki yerini aldı.

GeckoView motoru

Yeni Firefox tarayıcısındaki en büyük değişim, Mozilla’nın kendi GeckoView motorunu kullanması. Mozilla yaptığı açıklamada birden fazla Android tarayıcısının Google’a ilişkin Blink motorunu kullandığının altını çizdi. Yeni sürümde GeckoView motorunun kullanması gizlilik ve güvenlik konusunda adım atarken daha rahat olunmasını sağlayacak. Ayrıyeten en değerli nokta yeni sürümün evvelkine kıyasla 2 kat daha hızlı olması. En azından firmanın argümanı bu tarafta.

Yenilenen Firefox bunların dışında birçok ek özelliğe daha mesken sahipliği yapıyor. Koleksiyonlar özelliği örnek olarak verilebilir. Makul siteleri koleksiyon haline getirerek gruplayabilirsiniz. Daha sonrasında bunları organize etmeniz ve koleksiyonlarınızı diğerleriyle paylaşmanıza müsaade veriliyor. Örneğin üstte inceleyebileceğiniz ekran imgesinde DonanımHaber Forum ve Portal koleksiyon halinde.

Tabii ki Preview sürüm olduğundan ötürü yanlışlarla müsabakanız mümkün. Mozilla, tam tarih vermese de önümüzdeki aylarda standart Firefox’u, yeni sürümün bitmiş versiyonu haline getirecek. Sizde herkesten evvel Android için yeni Firefox tarayıcısını kullanmak istiyorsanız aşağıdaki ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Google Play: Firefox Preview

Başa dön tuşu