Fiyat-performansa oynayan AMD stratejisi tarih oluyor

Zor geçen bir periyottan sonra yine toparlanan AMD elbette bunu fiyat-performans stratejisinin tüketici tarafında kabul görmesine borçlu. Radeon RX ve Ryzen markalarının her düzeyden kullanıcı çekmeyi başarması gelirleri artıran en kıymetli etken oldu. Ne var ki AMD bunu daha fazla sürdürmek istemiyor.

Uygun fiyata elveda

Computex 2019 fuarında soruları cevaplayan MSI işvereni Charles Chiang, ortakları AMD’nin geçmiş yıllardaki fiyat-performans odaklı çizgisinden yavaş yavaş uzaklaşmaya başladığını belirtti. Chiang bilhassa bu yıldan itibaren AMD’nin kendilerine üst düzeye oynamak istediklerini ilettiğini vurguluyor. Elbette AMD’nin ortakları da bileşen üretiminde üst düzeye oynamak zorunda kalacak.

Özellikle X570 anakartlar ile yeni teknolojilerin sunulması bunda tesirli. AMD’nin çipset başına evvelki yıllara nazaran daha fazla fiyatlandırma yaptığı belirtiliyor. Ayrıyeten çipsetin TDp pahası de evvelki kuşaklara nazaran fazla.

Yüksek fiyat etiketlerinin tüketici tarafında nasıl algılanacağı merak konusu lakin sonuçta Nvidia da üst düzeyde çok başarılı işler yapıyor ve gelirin kıymetli kısmını buradan elde ediyor.

Sürekli fiyat-performans oynamak bir müddet sonra Ar-Ge yahut pazarlama üzere alanlarda yeteri kadar bütçe ayıramama sonucunu doğuruyor. Bu nedenle de teknoloji rekabetinde geride kalma kelam konusu. Hatırlanacağı üzere Xiaomi de fiyat-performans çizgisinden vazgeçmiş ve Redmi ismiyle farklı bir marka oluşturmak durumunda kalmıştı. Bakalım yeni stratejinin birinci eserleri neler olacak?

 

Başa dön tuşu