Google, Android işletim sistemini hacker’lara karşı koruması konusunda Huawei’yi uyardı

Huawei şu anda Amerikan şirketleriyle çalışmasını yasaklayan ABD hükümet yasağını takiben kendi işletim sistemini geliştiriyor. Google tarafından artık Android işletim sistemini kullanmasına müsaade verilmeyen Huawei, kullanımda olan aygıtlardaki Android işletim sistemi açıkları konusunda dev şirketten ikaz aldı.

Huawei güvenlik açıklarını kapatmalı

Financial Times’da yayınlanan bir rapora nazaran, Google’ın ana şirketi Alphabet, Lider Trump’ın Mayıs’ta imzaladığı icra buyruğu mucibince artık Huawei cihazlara Android güvenlik yamalarını gönderemiyor ve bu durumun problem yaratabileceğini öngören Google, Huawei’yi tedbir alması konusunda uyarmış durumda.

Google’a nazaran Çinli şirket, Android işletim sistemini bilgisayar korsanlarına karşı koruyacak tedbirleri almalı. Lakin Huawei’nin, platformu siber ataklara karşı korumak için gerekli bilgi birikimine  ve teknolojiye sahip olmadığını düşünen Google, bu durumun ABD aleyhine sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekiyor. 2020 yılında kendi işletim sisteminin lansmanını yapmaya hazırlanan Huawei’nin bu konuya nasıl bir tahlil geliştireceği ise şimdilik büyük bir soru işareti.

Başa dön tuşu