Google, Android telefonlarda eSIM geçişlerini kolaylaştıracak

Kısa bir mühlet evvel Google, Pixel aygıtlar için ikinci Android 13 QPR2 beta güncellemesini kullanıma sundu. Bugün resmi Twitter hesabından paylaşımda bulunan Mishaal Rahman ise, yeni sürümün yapı dosyalarında eSIM geçişlerini daha kolay hale getirecek “euicc.seamless_transfer_enabled_in_non_qs” isimli yeni bir sistem özelliği keşfettiğini duyurdu.

Android telefonlarda eSIM geçişlerini kolaylaşıyor

Günümüzde Android telefonlar, eSIM transferi için eski aygıtta bulunan eSIM profilinin devre dışı bırakılmasını gerektiriyor. Ayrıca bu transfer süreci, eSIM’i tekrar aktifleştirmek için operatör takviyesine de muhtaçlık duyabiliyor. 

Öte yandan iPhone’lar, yerleşik bir Süratli Transfer özelliği ile operatör takviyesine gerek kalmadan kullanıcıların fizikî yahut eSIM’leri eski iPhone’larından yeni bir modele aktarmalarına imkan tanıyor. Görünüşe nazaran Google, transfer sürecini kolaylaştırmak için Apple’ın müsaadeden gidecek. 

Android 14’te karşımıza çıkabilir

Bildirilenlere nazaran yeni özellik, Pixel ve Android telefonlarda Google Taşınabilir Hizmetler ile birlikte gelen SIM Manager uygulamasına dahil olacak. Süratli transfer özelliğinin şuan için tam uyumluluk ayrıntıları bilinmiyor. Fakat android telefonların sırf eSIM transferi ile sonlu olması, Pixel serisinin ise hem eSIM, hem de fizikî bir SIM’i eSIM profiline dönüştürmeyi desteklemesi bekleniyor.

Google’ın eSIM süratli transfer özelliğini ne vakit kullanıma sunacağı bilinmiyor. Söylentiler ise Mart 2023 Pixel özellik güncellemesi yahut 2023 yılında tanıtılması beklenen Android 14’e işaret ediyor. Önümüzde haftalarda yeni özellik hakkında daha fazla bilginin paylaşılacağını düşünüyoruz.

Başa dön tuşu