Huawei Android’ten Rus menşeli Aurora OS’a geçebilir

Hepimizin bildiği üzere Çinli taşınabilir teknoloji devi Huawei, Google‘ın çok yakında aygıtlarından Android dayanağını çekecek olması sebebiyle epey sıkıntı günler geçiriyor. Şirket, bu ambargoyla başa çıkabilmek için kendi işletim sistemi HongMeng OS‘un hazırlıklarına çoktan başlamıştı ve epey büyük bir uzaklık kat ettiklerini açıklamıştı lakin görünüşe bakılırsa işler sandığımız kadar uygun gitmemiş.
 
Hongmeng OS‘un 2020 yılının ikinci çeyreğinde dünya genelinde yayınlanacağı söyleniyor ve kullanıcıların o güne kadar mağdur olmamaları için Huawei tahlil arayışına girmiş durumda.
Huawei‘in kısa bir mühlet için Rus menşeili Aurora işletim sistemini kullanmasının uygun olup olmayacağına karar vermek emeliyle, Rusya’nın bağlantı bakanlığındaki yetkililerle görüşmelere başlayacağı açıklandı.
RIA Haber Ajansı tarafından yapılan bir habere nazaran, bu açıklama Rusya Dijital Gelişim, Haberleşme ve Kitle İrtibat Bakan Yardımcısı Mihail Mamonov‘dan geldi. Mamonov‘un açıklamalarına nazaran şu an erken görüşme basamağında olan taraflar muahedeye epey sıcak gözle bakıyor ve birinci önemli görüşmeler bu yılın Sonbahar devrinde başlayacak.
Aurora OS, Finlandiyalı yazılım üreticisi Jolla tarafından geliştirilen Sailfish OS tabanlı, Rus menşeili bir taşınabilir işletim sistemi. Aurora OS, kendi memleketinde bile gereğince ilgi gören bir işletim sistemi olmasa da kapalılık ve güvenlik konusunda pek çok kullanıcısının beğenisini çekiyor.

Başa dön tuşu