Huawei CEO’su, ABD yasakları sonrasında gelirlerinin 25 milyar dolar düşeceğini açıkladı

Çinli Telekominikasyon şirketi Huawei‘nin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, 17 Haziran Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD yaptırımlarının, şirketleri üzerindeki tesirinin beklenenden daha şiddetli olduğunu ve 125 milyar dolar olan gelirlerinin, bu yıl ve devam eden yıllarda 25 milyar dolar düşerek 100 milyar dolar düzeylerine ineceğini belirtti.

“Bu kadar güçlü bir tesir beklemiyorduk”

Ren Zhengfei bu açıklamaları, ABD yaptırımları sonrasında, bu yasakların şirketi ne derece etkilediğini tahlil ettikten sonra yaptıklarını söz ediyor. Şirketin Shenzhen karargahında konuşan Zhengfei, ABD’nin şirketlerini kırma kararlılığının, bu kadar güçlü ve yaygın olacağını beklemediklerini de kelamlarına ekledi.

“Bize çok fazla istikametten saldırmalarını beklemiyorduk.” halinde konuşan Huawei kurucusu, lakin 2021 yılından itibaren bir canlanma yaşayabileceklerine işaret ederek: “Bileşenler tedarik edemiyoruz, birçok milletlerarası tertibe katılamıyoruz, birçok üniversiteyle yakın çalışamıyoruz, ABD bileşenlerinden hiçbirini kullanamıyoruz ve hatta bu bileşenleri kullanan ağlarla temas kuramıyoruz. 2021’de canlılığımızı tekrar kazanacağız ve insanlara hizmet vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Başa dön tuşu