Huawei’nin HongMeng işletim sistemine sahip cihazları, Ekim ayında piyasaya sürülebilir

Bir müddettir ABD hükümeti ve ABD’li şirketlerin ambargosuyla karşı karşıya olan Huawei, şirketin geleceğini etkileyen bu yasaklar konusunda bir çıkış arıyor. Gelen haberlere nazaran şirket birkaç ay sonra, kendi geliştirdiği HongMeng işletim sistemine sahip aygıtları piyasaya sürecek.

Bütçe dostu ve orta segment aygıtlarda gelecek

Google tarafından Android işletim sistemini kullanması yasaklanan Huawei’nin işletim sistemi HongMeng olarak isimlendiriliyor ve Çin dışındaki pazarlarda ise Ark OS olarak isimlendirilecek. Ortay atılan yeni savlara nazaran Huawei’nin işletim sistemi bu sonbaharda hazır olacak ve Ekim ayında da şirketin üreteceği aygıtlara entegre edilmeye başlanacak.
Şirket bu radikal değişikliği birinci olarak amiral gemisi olarak tabir edilen akıllı telefonlarda uygulamayı düşünmüyor. Bunun yerine ise bütçe dostu ve orta segment Huawei modellerinde HongMeng işletim sistemini görecek olmamız kuvvetle olası diyebiliriz. Şirket bu strateji ile kendi ekosistemini oluşturarak, işletim sistemini premium aygıtları için hazır bir hale getirmeye çalışacak. Bu işletim sisteminin uzun vadede Android karşısında ne derece başarılı olacağı ise büyük bir soru işareti.

Başa dön tuşu