IFA 2019’un en çok ilgi gören 10 ürünü!

Bilindiği üzere 6 Eylül’de başlayan ve Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen teknoloji fuarı IFA 2019‘da bir çok teknoloji eser özellikleri ile göz kamaştırdı. 

Adeta 5G rüzgarının damga vurduğu fuarda kimi eserler var ki, tüm dikkatleri üzerine topladı. Gelin bu eserlere birlikte göz atalım.

İşte IFA 2019’un en çok ilgi gören 10 eseri;

1- Kirin 990 5G

Huawei’nin tanıttığı ve Dünya’nın ilk 5G amiral gemisi işlemcisi olan Kirin 990 5G‘nin firma tarafından; entegre 5G yapısı ile Qualcomm ve Samsung 4G alternatiflerinden çok daha âlâ olduğu tabir edildi.

Kirin 990 5G,dikkat çeken AI destekli özellikleri ve ilk 5G amiral gemisi işlemcisi olması sebebi ile büyük ilgi gördü. 5Gözelliği yongaya dahil edildiğinden, aygıtta daha az yer kaplıyor. 10.3 milyar transistöre sahip olan çip,7nm’lik EUVteknolojisi ile güçlendirilmişsekiz çekirdeklibir işlemci. Bilmeyenler için söyleyelim;EUVteknolojisi, ekran kartlarının harcadığı enerjiyi düşürürken performansı artırarak,ekran kartlarının daha soğuk çalışmasını sağlayacaközelliğe sahip.

Çipin içerisinde 2 adet yüksek performans, 2 adet orta düzey performans ve 4 adet düşük düzey performans veren ünite yer alıyor. Bu üniteler sırasıyla 2.86GHz,2.36GHzve1.95GHzsaat suratına sahip. Birebir zamanda mobil oyunlarda daha âlâ bir performans sunmayı amaçlayan işlemci16 çekirdekli Mali G76 grafik işlemcisinin yanı sıra bant genişliğini %15‘e kadar azaltmak için ise yerleşik akıllı önbellek kullanıyor.

5G dayanağına de sahip olanKirin 990 5G, Tüm bunlara ek olarak,2.3Gbpsyükleme ve1.25 Gbpsindirme suratlarına ulaşabiliyor.

2- Aalto Explorer FIND-X 3 su altı robotu

Finlandiya merkezli Aalto’nun ürettiği su altı robotu, dünyanın birinci sualtı keşif platformunu olma özelliğine sahip. 4G ve 5G takviyeli olan bu robot, birebir vakitte 360 derece imaj kaydedebilen bir kamerayı üzerinde bulunduruyor. Lakin bu eserin şimdi geliştirilme kademesinde olduğunu belirtelim.

3- Samsung A90 5G

Samsung bu akıllı telefon modelinin, 5G teknolojisine mesken sahipliği yapan en uygun telefonlardan birisi olacağı argümanında bulunuyor.

Cihaz 6,7 inçekrana sahip aygıt gücünüSnapdragon 855işlemciden alıyor. Aygıt art tarafında48 MP + 12 MP ve 5 MPolmak üzereüçlü kamera sistemine yer veriyor. Aygıtın, parmak izi sensörü ekranına entegre edilmiş.

4.500 mAh kapasitesinde pile sahip olan cihazın6 GB ve 8 GB RAM olmak üzere iki opsiyonu bulunuyor. Ayrıyeten cihaz 128 GB depolamaalanına sahip.

Başa dön tuşu