Microsoft, kaybolan Windows Başlat menüsü ve görev çubuğu kısayollarını araştırıyor

Microsoft, Başlat menüsündeki yahut misyon çubuğundaki uygulama kısayollarının kaybolmasına neden olan bir Windows meselesini araştırdığını duyurdu. Kısa bir müddet evvel birden çok BT yöneticisi, sorunu yaşadıklarını duyurmuş ve bir tahlil arayışına girmişti.

Windows’ta uygulama kısayollarının kaybolma sorunu

Uzmanların Twitter ve Reddit’te başlattığı tartışmalardan görüldüğü kadarıyla kaybolan Windows Başlat menüsü ve görev çubuğu simgeleri sorunu yakın tarihli bir Microsoft Defender güncellemesinden kaynaklanıyor. Sorun, makus emelli yazılımlara, virüslere ve öteki tehditlere karşı müdafaa için Microsoft 365 ve Defender kullanan işletmeleri etkiliyor gibi görünüyor.

Microsoft, berbat gayeli yazılım bulaşmasını önlemek için hücum yüzeyini azaltma kurallarının (ASR) bu sorunu tetiklediğini düşünüyor. Microsoft halihazırda sorunu araştırdıklarını ve daha fazla kişinin etkilenmemesi için kuralı geri aldığını belirtiyor. Lakin hala daha etkilenen sistemlerde kısayolların nasıl kurtarılabileceğine dair rastgele bir süreksiz tahlil bulunmuyor.

Bu ortada aktarılanlara nazaran problemden yalnızca Microsoft uygulamaları değil öbür tüm uygulamaların da kısayolları etkileniyor. Münasebetiyle bu uygulamaların çalıştırılması pratik olmayan (Başlat > Çalıştır gibi) formüllerle yapılmaya çalışılıyor.

Başa dön tuşu