Microsoft ve Intel, Huawei cihazlara desteklerini sürdüreceklerini açıkladılar

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Mayıs ayının ortasında imzalanan bir buyruk, Huawei’nin hem donanım hem de yazılım olmak üzere Amerikan şirketleriyle çalışmasını ve eserlerini kullanmasını yasaklamıştı. Bu değerli karar sonrasında geleceği tartışılan Huawei ile ilgili, iki dev ABD’li şirket Microsoft ve Intel‘den değerli açıklamalar geldi.

İki şirket de takviyelerini sürdürecek

Yasak halihazırda piyasada bulunan modelleri ilgilendirmezken, birçok kullanıcı Huawei marka yeni dizüstü bilgisayar modellerini almaktan çekiniyor. Çünkü bu aygıtlarda işletim sistemi olarak Microsoft Windows ve donanım olarak da Intel‘in işlemcileri kullanılmakta. Fakat iki şirketten yapılan yeni açıklamalar, kullanıcıları bir nebze de olsa rahatlatacak cinsten.
Yazılım devi Microsoft, PCWorld‘e yaptığı açıklamada, Huawei eserlerine olan bağlılıklarının motamot devam edeceğini ve bu aygıtlara Windows güncellemelerini sunacaklarını açıkladı. Birebir formda Intel ise, ABD hükümetinin yasağı öncesinde olduğu üzere Huawei aygıtlar için güvenlik güncellemeleri ve şoförleri yayınlamaya devam edeceklerini duyurdu. İki şirketin bu dayanağa devam kararlarının ABD hükümeti tarafından bir sekteye uğratılıp uğratılmayacağı ise meçhul.

Başa dön tuşu