Microsoft’un yeni nesil Windows planı ortaya çıktı: Yapay zeka ipleri eline alıyor

Windows’ta sunulan kimi özellikler hali hazırda yapay zekayı temel alsa da Microsoft’un bu tarafta daha da büyük planları var. Yazılım devinin baş eser sorumlusu Panos Panay, AMD’nin CES’teki açılış konuşmasında yapay zekanın Windows tecrübesine entegrasyonundan bahsetti.

Deneyimli yöneticiye nazaran yapay zeka işin içine daha fazla girdikçe işletim sisteminde yaptığımız her şey adeta yeniden icat edilecek. Microsoft’un bulut gücüne daha da büyük bir yatırım yapması bekleniyor. Panay bir sonraki Windows’un “bulut ve uç” ortasındaki çizgiyi bulanıklaştıracağını” tabir etti.

Yapay zeka Windows 12 ile devreye girebilir

Panay’ın bu kelamlarıyla Windows 12‘den mi yoksa 2020’li yılların sonlarında piyasaya sürülecek bir Windows sürümünden mi bahsettiği şimdi belirli değil. Lakin söyledikleri Windows 12’nin ChatGPT üzere araçlardan yola çıkarak tasarlanan teknolojilerle tam manasıyla bir yapay zeka güç merkezi olabileceğini gösteriyor. 

Şirkete yakın kaynaklar, Windows 12’nin 2024 yahut 2025‘te piyasaya sürülmesinin öngörüldüğünü ve işletim sistemi üzerindeki çalışmaların Microsoft’ta kapalı kapılar gerisinde çoktan başladığını söyledi. Bakalım şirketin vaat ettiği derinlemesine yapay zeka entegrasyonu bu sürümde karşımıza çıkacak mı?

Başa dön tuşu