Netflix mobil cihazlar için “dokunsal geri bildirim” özelliğini test ediyor

Dokunsal geri bildirim (Haptic feedback), uzun yıllardır görüntü oyunlarında kullanılan bir özellik olmuştur. Konsollarda oyun oynayan herkes, oyunlardaki patlama ve öteki aksiyon durumlarında joystick’in titrediğini biliyordur. Netflix, bu dokunsal geri bildirim özelliğini, mobil cihazlarında içerik izleyen kullanıcılara da getirmek için çalışmalar yapıyor.

Bazı kullanıcılar rahatsız edebilir

Örneğin klasikleşmiş bir animasyon sineması olan Voltron‘da yaşanan büyük bir patlama yaşanan sahnesini izliyorsunuz. O sırada da elinizde tuttuğunuz taşınabilir aygıtınızın patlamadan etkilenmişçesine titriyor. Kuşku yok ki bu durum izlediğimiz içeriğin heyecanını yükseltmeye katkı yapacaktır. Fakat heyecan sözü öznel bir terim ve bu yeniliği beğenmeyip rahatısz olacak kullanıcıların olması da muhtemel diyebiliriz.

Project Rumble Pack ismi altında geliştirilen bu özellik şimdilik yalnızca test kademesinde. Netflix’in bu özelliği kullanıcılara sunup sunmayacağını kestirmek güç. Lakin şirketin, bu yenilikten hoşlanmayan kullanıcılar da olacağını düşünerek projeyi iptal etmesi yahut özelliği seçmeli olarak sunabileceği de sızan bilgiler ortasında.

Başa dön tuşu