Nokia, güncelleme desteğiyle kullanıcıları etkilemek istiyor

Android işletim sistemi ile ilgili en büyük sorun hiç elbet geciken güncellemeler. Hatta birden fazla firma için “hiçbir vakit gelmeyen güncellemeler” tarifi bile kullanılabilir. HMD Küresel çatısı altındaki Nokia ise güncelleme dayanağı ile kullanıcıları etkilemek istiyor.

2 yıl sürüm, 3 yıl güvenlik güncellemesi

Google tarafından yayınlanan bir Android sürümünün dağıtılması birçok firma için öteki sürümün tanıtıldığı yıla kadar uzayabiliyor. Nokia ise bu durumu kendi lehine çeviriyor. Google anlaşması sayesinde Android işletim sistemi güncellemeleri, herkesten evvel, en süratli Nokia telefonlara geliyor. Böylelikle Nokia telefonlar 2 yıl boyunca tüm değerli güncellemelere, 3 yıl boyunca da tüm güvenlik güncellemelerine süratle sahip oluyorlar.

Kullanıcı tarafına bakıldığında da Nokia telefon sahiplerinin güncelleme konusunda mutlu oldukları görülüyor. Donanım konusu hali hazırda tüm firmalar tarafından çözüldüğüne nazaran başka üreticilerin de “güncelleme” yarışına katılması kullanıcıların faydasına olabilir.

Google, Project Treble ile güncelleme problemine tahlil getirmek için çalışmakta. Lakin misyonun değerli kısmı hala üreticilerin omuzlarında. Güncelleme dayanağına daha çok kıymet vermeye başlayan kullanıcılar da Nokia üzere firmaları tercih listesinde öne çıkarmaya başlayacaktır.

Başa dön tuşu