Nokia telefonlar gereksiz uygulamalardan arınmış bir şekilde geliyor

Akıllı telefon üreticileri bazen kendi uygulamalarını bazense yaptığı mutabakatlar ile farklı firmaların uygulamalarını cihazlara ön yüklü olarak yerleştirebiliyor. Çoklukla kaldırılması mümkün olmayan bu uygulamalar kullanıcıları en çok hudut eden şeylerden biri. Nokia, telefonlarının saf Android ile gereksiz uygulamalardan arınmış bir biçimde geldiğini belirtiyor.

Ne yükleyeceğinize siz karar verin

Farklı akıllı telefon üreticileri birçok ön yüklü uygulama ile telefonları sunabiliyor. Bunların kimileri faydalı uygulamalar olsa da geri kalanların birden fazla hiçbir vakit açılmayan fakat telefonda yer kaplayan uygulamalar oluyor. Örneğin firmaların kendi uygulama mağazaları buna örnek olarak verilebilir. Android One projesine dahil olan Nokia üzere firmalarda ise bu şekil uygulamaları neredeyse hiç görmüyorsunuz. Yani telefonunuzda hangi uygulamanın bulunacağına siz karar veriyorsunuz.

Rehber, tarayıcı, kamera üzere temel uygulamalar haricinde geri kalan birçok şeyi yüklemek size kalıyor. Alışılmış ki kimi kullanıcılar ekstra uygulamaları ve araçları sevseler de birçok kişi için telefonunun pak halde gelmesi daha kıymetli. Ayrıyeten gereksiz uygulamalardan arındırılmış sade orta yüzün, telefonun hızına yaptığı katkı da unutulmamalı.

Başa dön tuşu