Nokia, yapay zeka ile telefonların kişiselleşmesini hedefliyor

Yapay zeka sağlık, finans, eğitim vb. birçok alanda tesirini gösteriyor. Günlük yaşantımızın bir kesimi haline gelen akıllı telefonlar da yapay zeka özellikleriyle hayatımızı kolaylaştırmaya odaklanıyor. Yapay zeka akımına neredeyse tüm akıllı telefon üreticilerinin katıldığını söyleyebiliriz. Nokia da bunlardan biri. Firmanın telefonlarındaki yapay zeka, kullanıcıların tercihlerine nazaran özelleşiyor ve kişiselleşiyor.

“Uyarlanabilir”

Yapay zeka özellikleri yeni Android sürümleriyle birlikte işletim sistemi içerisine entegre bir formda çalışıyor. Bilhassa Android Pie işletim sistemi ile gelen “uyarlanabilir” özellikler bunun en büyük ispatı. Uyarlamalı Pil özelliği sık kullanılmayan uygulamaları tespit ederek pil tüketimini sınırlıyor. Yani sizin kullanım biçiminize göre hangi uygulamanın art planda çalıştırılacağına karar veriliyor. Öbür bir özellik ise Uyarlanan Parlaklık. Farklı ortamlarda manuel olarak yaptığınız ekran parlaklığı ayarlamaları sayesinde tercihleriniz telefonunuz tarafından vakitle öğreniliyor. Nokia telefonlarda da bulunan tüm bu özellikler, firma tarafından kullanıcılara sunulan kişiselleştirmeler olarak görülüyor.

Kısacası yapay zeka özellikleri ile telefonlarımız bizi tanımaya ve daha çok özelleşmeye başlıyorlar. Nokia da yapay zekanın bu özelliği sebebiyle aygıtların farklılaşmasını amaçlıyor. Birçok telefonu Android One projesine dahil olan Nokia, Android’in yeni yapay zeka özelliklerini de süratle geniş kitlelere yayacaktır.

Başa dön tuşu