NSA’nın hack yazılımı bilgisayar korsanlarının eline geçti

ABD’deki kimi kentlere yönelik siber saldırılarda kullanılan yazılımla ilgili çok değerli bir ayrıntı ortaya çıktı. New York Times’ın haberine nazaran hücum ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından geliştirilen bir araç kullanılarak gerçekleştirildi. “EternalBlue” isimli yazılımın NSA tarafından, Windows tabanlı bilgisayarları ele geçirmek için oluşturulduğu belirtiliyor.
Bilgisayar korsanlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı bir silah olarak kullandığı ransomware (fidye) yazılımı, Baltimore ve öbür ABD kentlerine yapılan siber atakların merkezinde yer alıyor. Hacker’lar bu aracı kullanarak devlet dairelerindeki bilgisayar sistemlerini ele geçirmeyi başardı. Ayrıyeten hastanelerin, havalimanlarının, demir yollarının, aşı üreten fabrikaların ve ATM’lerin sistemlerini felç ederek hizmet veremez hale getirdi.

100 bin dolar fidye talep ediyor

Yazılım, maksat bilgisayarın ekranını kilitleyerek, açılabilmesi için Bitcoin üzerinden yaklaşık 100.000 dolar meblağında bir fidye talep edildiğini belirten bir mesaj gösteriyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nden bir siber güvenlik uzmanı olan Thomas Rid “Hükümet sorumluluk almayı ve hatta en temel soruları cevaplamayı reddetti. Kongre nezareti başarısız görünüyor. Amerikan halkı bir cevabı hak ediyor.” dedi.
EternalBlue, NSA tarafından ulusal güvenliği korumak için âlâ niyetli olarak geliştirilmiş olabilir. Fakat görünüşe bakılırsa bilgisayar korsanlarının eline geçen yazılım, ülkenin “kendi silahıyla” vurulmasına neden oldu.

Başa dön tuşu