Nvidia G-Sync testlerini 28 monitör modeli geçebildi

Nvidia’nın G-Sync teknolojisini başka monitörlere de yaymak için hayata geçirdiği G-Sync Compatible programının birinci basamağı tamamlandı. Testlere giren monitörlerin büyük kısmı sınıfta kaldı.

Zorlu testler

Yılın başlarında G-Sync ahengi için monitörleri testlere almaya başlayan Nvidia bugüne kadar Adaptive Sync takviyeli toplamda 536 monitörü elden geçirmiş. Bu sayının 33 tanesi şimdi testlere bile giremeden elenmiş.

503 monitörden 273 tanesi GeForce ekran kartlarının potansiyeli tam kullanmayı sağlayan VRR aralığının dışında kalmış. 202 tanesi ise gerekli olan manzara kalitesini sağlayamadığı için elenmiş. Firma monitörlerin yaklaşık yüzde 55’inin 75Hz tazeleme suratının altında kaldığını tabir ediyor.

Testler sonunda yalnızca 28 monitör başarılı olmuş. Yani yüzde 5 civarında bir muvaffakiyet var. Nvidia birinci etapta 400 monitörü teste almış ve 12 adedine G-Sync Compatible sertifikası verilmişti. Son 130 monitörde oran biraz daha yükselmiş üzere görünüyor.

G-Sync Compatible sertifikası ile monitörler G-Sync modu varsayılan olarak açık geliyor. Bununla birlikte sertifika dışı olup da ayarlardan G-Sync açılabileceği daha evvel lisana getirilmişti lakin kalite konusunda garanti verilemiyor. Monitörlerin tam listesi bu adreste.

 

Başa dön tuşu