NVIDIA GeForce RTX4090 ile Ortaya Çıkarılan Müthiş Eserler

Grafik tasarımcılar, NVIDIA’nın geliştirdiği teknolojiler ile benzersiz tasarımlar oluşturabiliyorlar. Bu tasarımlar kimi zaman gerçek bir ürün, hayal gücünün muazzam bir tasviri olabiliyorlar. Peki NVIDIA, hem gerçekçi hem de hayal ürünü olan eserlerin çıkarılmasını nasıl mümkün kılıyor?

Ekran kartı dünyasının önemli isimleri arasında yer alan NVIDIA’nın piyasaya sürdüğü ürünler, özellikle de grafik tasarımcıların işlerini fazlasıyla kolaylaştırıyor. Öyle ki eskiden günler, belki de haftalar boyunca üzerlerinde çalışılan projeler, GeForce RTX 4090 GPU’lar sayesinde saatler içerisinde tamamlanabiliyor.

Şimdi sizlere, GeForce RTX 4090 GPU’nun ne kadar güçlü ve tasarımcılara ne kadar yardımcı olduğunu gözler önüne seren iki projeden bahsedeceğiz. Her iki proje de oluşturulma süreçleri ile kendine hayran bırakan türden.

Uzaylılardan ilham alan animasyon Stylized Alien Landscape ile başlayalım!

NVIDIA

NVIDIA Studio’da yaşadığı deneyimi anlatan Ducky 3D isimli sanatçı, az sonra beğenilerinize sunacağımız Stylized Alien Landscape isimli animasyonu oluşturmak için NVIDIA GeForce RTX 4090 GPU’lu sistem kullandı. NVIDIA’nın açık kaynak kodlu üç boyutlu tasarım uygulaması Blender’daki geo node özelliği ile hayata geçirilen proje, dikkat çeken hususlara sahip.

NVIDIA

Blender’da geo node’lar küçük miktarlarda veri kullanarak ayrıntılı sahne modelleme sürecini daha prosedürel bir hale getiriyor. Ducky 3D, basit bir küp oluşturarak başladığı tasarımda, uzaylılardan ilham alan bir animasyon yapmak için birkaç popüler geo node’u kullandı.

NVIDIA RTX 4090

Daha sonra GeForce 4090 RTX GPU’nun gücünden faydalanarak aydınlatma ve düzenleme sürecine odaklanan Ducky 3D, yapay zeka destekli NVIDIA OptiX ışın izleme API’si ile oldukça yumuşak geçişlerle bu dünyadan olmayan bir başyapıt ortaya çıkartmayı başardı. Animasyonda kullanılacak tasarım, işte böyle görünüyordu:

NVIDIA Studio Blender oynatma listesindeki Blender eğitimlerine göz atarak, siz de daha fazla ilham alabilirsiniz. Ayrıca Ducky 3D’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

NVIDIA’nın gücünden faydalanarak oluşturulan tasarımlar, gerçekmiş gibi görünüyor!

Tavşan yılı

*Çin Yeni Yılı, bu sene “Tavşan Yılı” olarak anılıyor.

NVIDIA GeForce 4090 RTX GPU ile gerçek gibi görünen tasarımlar oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Tasarım ve NVIDIA baş sanatçısı Zhelong Xu tam olarak bunu yapıyor. Çin Yeni Yılı için özel çalışmalar yapan Xu, bu çalışmaları nasıl hayata geçirdiğini NVIDIA Studio’da anlattı.

Xu, Çin Zodyak sembollerini üç boyutlu olarak modelleme konusunda oldukça hünerli bir isim. Hatta Carefree Sheep isimli tasarım, daha önce Allegorithmic olan Adobe Substance Painter tarafından yazılım başlatma ekranı olarak seçilmişti. Harboring a Cute Tiger isimli tasarımı ise Çin’in sosyal medyası Weibo’da 16 milyon kişiye ulaşmıştı. Gelin bu kadar yetenekli bir tasarımcının NVIDIA’dan nasıl destek aldığına yakından bakalım.

NVIDIA

Tasarımda, biri kulakları yukarıda diğeri aşağıda olan iki zümrüt tavşan, Çin Yeni Yılı’nın gelişini bekliyor. Xu, ilk modeli oluşturmak için ZBrush‘ın özel şekillendirme araçlarını kullandı. Daha sonra, Adobe Substance 3D Painter’da yapılan özel bir zümrüt dokusunu uygulamadan önce UV haritasıyla modeli hazırladı. NVIDIA RTX hızlandırmalı ışık ve ortam oklüzyon özellikleri, tasarımın parçalarını saniyeler içinde hazırladı, optimize etti ve Xu’nun GeForce RTX 4090 GPU’su ile dokuları hızlı ve kolay bir şekilde deneyimlemesine izin verdi.

NVİDİA

Sanatçı, tasarımı oluşturmak ve aydınlatmayı düzenlemek için dosyaları Blender’a aktardı. PBRMAX.com kütüphanesinden birçok Doğu tarzı eklentiyi esere ekledi. Görüntü alanı içindeki hareket, etkileşimli ve fotogerçekçi modelleme sağlayan Blender Cycles RTX hızlandırmalı OptiX ışın izleme teknolojisi sayesinde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. 

Xu, daha sonra Metaverse uygulamalarını oluşturmak ve çalıştırmak için bir platform olan NVIDIA Omniverse’’in dışa aktarma eklentisini kullanarak son modelleme için NVIDIA Omniverse Create uygulamasına aktardı. Universal Scene Description (USD) biçiminde kaydeden tasarımcı, üst düzey gerçekçilik için yarı saydam zümrüt malzemede ayarlamalar da yaptı.

nvidia

Xu, Omniverse Create’in sahne modifikasyonları için inanılmaz derecede yararlı olduğunu, çünkü sahne görüntülemesiyle aydınlatmayı gerçek zamanlı olarak test etmesini sağladığını ifade etti. Bu, ona son renderların en doğru tekrarını sağlamıştı ve daha anlamlı gerçek zamanlı düzenlemeleri mümkün kılmıştı. Tasarımcı, “GeForce RTX 4090 GPU’nun gücü ve Omniverse’deki RTX optimizasyonu sayesinde, istenen etkiyi çok hızlı bir şekilde elde ettim ve çeşitli aydınlatma efektlerini test ettim” dedi.

Omniverse, 3D sanatçılara Pixar HD Storm, Chaos V-Ray, Maxon’s Redshift, OTOY Octane, Blender Cycles ve daha fazlası için destek sağlayarak görüntü alanında istedikleri renderer ile çalışma seçeneği sunuyor. Xu, projeyi tamamlamak için NVIDIA Iray renderer’ı da kullandı.

NVIDIA

Xu’nun ArtStation’daki çalışmalarının daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca NVIDIA Studio YouTube kanalındaki eğitici videolara erişebilir ve Studio bültenine abone olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Başa dön tuşu