NXP Semiconductor önemli bir satın alma yapıyor

5G teknolojilerinin 2025 yılına kadar trilyon dolarlık bir pazar oluşturması beklenirken üreticilerin birbiri gerisine kıymetli atılımları gündeme geliyor. Hollandalı NXP Semiconductor önemli bir satın alım yaptı.

Strateji değişikliği

Bir periyot Qualcomm tarafından 44 milyar dolar karşılığında satın alma çabası verilen fakat Çin’in vetosu sonrasında iptal edilen NXP Semiconductor yeni stratejiler belirlemek için kolları sıvadı.

Gelen bilgilere nazaran yonga devi 1.76 milyar dolar karşılığında Marvell şirketinin kablosuz ilişki kısmını satın aldı. Marvell bilhassa otomotiv kesimi olmak üzere pek çok alanda WiFi ve Bluetooth tahlilleri sunuyordu.

NXP Semiconductor satın alma ile birlikte otomotiv dalının en büyük kablosuz ilişki tedarikçisi haline gelecek. Ayrıyeten önümüzdeki 3 yıl daha WiFi teknolojilerinin ehemmiyetini koruyacağı kestirim ediliyor. Marvell’ın bu kısmı bu yıl 300 milyon dolar gelir elde etmişti. 2022 yılında bunun 600 milyon dolar olması bekleniyor.

Analiz uzmanları satın alım mutabakatının her iki taraf için de yararlı olacağını düşünüyor. Marvell da GlobalFoundries’den özelleştirilmiş yonga üreten Avera iştirakini satın almıştı. Bundan sonra firmanın yükü standart ve özelleştirilmiş yongalara kayacak.

 

Başa dön tuşu