Oyunlarda RAM gereksinimi kontrolden çıktı: 32 GB RAM standart olacak

Oyun sanayisi sürat kesmeden gelişmeye ve yeni oyunlar daha da gerçekçi grafiklerle çıkmaya devam ediyor. En yeni oyunları oynamayı seven bir oyuncuysanız yeni oyunların talep ettiği sistem ihtiyaçları sizi endişelendirebilir bir boyuta ulaşmış olabilir. Çünkü bilhassa artan RAM ihtiyaçları birçok oyuncuyu zorlayacak cinsten.

Oyunlarda asgarî 16 GB RAM isteniyor

Bundan birkaç yıl evvel 8 GB RAM birden fazla orta ve üst seviye bilgisayar sistemleri için kâfi olarak görülüyordu. Lakin oyunlardaki grafikler arttıkça RAM ihtiyacı de artmaya devam etti. Bu bağlamda son yıllarda üst düzey oyun bilgisayarları için 16 GB RAM standart haline geldi. Fakat görünen o ki artık çok yakında 32 GB RAM yeni standart olacak. Çünkü yeni oyunların istediği sistem ihtiyaçları epey artmış vaziyette.

Bu oyunlar ortasında Forspoken, Returnal ve Hogwarts Legacy’yi sayabiliriz. Her üç oyun da 720p çözünürlükte minimum sistem ihtiyacı olarak 16 GB RAM talep ediyor. Örneğin Forspoken, 1080p 30 FPS için 24 GB RAM gereksinimini kural koşuyor. Bu her üç oyun da 4K için ise 32 GB RAM talep ediyor. Öte yandan yeni jenerasyon oyunlarda işlemci ve ekran kartı ihtiyaçları de yükselmiş durumda. Fakat oyunlardaki bu süratli gelişime PC sahipleri ayak uyduramıyor üzere görünüyor.

Steam’in donanım bilgilerine baktığımızda oyuncuların yüzde 50’sinin 16 GB, yüzde 21’inin 8 GB ve yalnızca yüzde 13’ünün 32 GB RAM’e sahip olduğunu görüyoruz. En çok kullanılan ekran kartları ise GTX 1650, GTX 1060 ve RTX 2060. Bu tarafta da yeni oyunların talep ettiği bedeller zar güç tutturuluyor.

Yeni oyunlar birebir vakitte yeni teknolojileri ve devasa boyutları beraberinde getiriyor. Hasebiyle kesintisiz bir oyu tecrübesi için bu dataların RAM’e süratli bir halde yazılması gerekiyor. Esasen bu nedenle AMD’nin Ryzen 7 5800X3D üzere yeni kuşak Ryzen 7000X3D işlemcileri oyunlarda bu kadar yüksek performans gösteriyor.

Başa dön tuşu