Samsung’a göre 2023 yılı şirket için kötü geçecek ve karlılık düşecek

Güney Koreli yayın The Elec’in bildirdiğine nazaran, Samsung’un bellek, çip tasarımı ve üretimi kısımlarını barındıran Aygıt Tahlilleri kısmı, bu yıl kuvvetli bir süreçten geçecek. Tıpkı vakitte Samsung’un akıllı telefon gelirlerinde de düşüş bekleniyor.

Yarı iletken ve telefon gelirleri düşecek

Samsung Foundry, System LSI ve Memory Division’ı barındıran Samsung Aygıt Tahlilleri bölümünün 2023 yılındaki işletme karının 13,1 trilyon KRW yani 10,3 milyar dolar olması bekleniyor. Aktarılanlara nazaran bu iddia şirket tarafından çalışanlarla paylaşılmış durumda. İddia yanlışsız çıkarsa, Samsung’un 2023’te yarı iletken işinden elde edeceği yıllık işletme karı, analistlerin bu yıl iddia ettiğinin yarısı olacak. İşletme karındaki değerli düşüş, çip sanayisinde devam eden problemlerin bir sonucu olabilir.

Bilindiği üzere Galaxy S23 serisinde yeni Exynos yongaları kullanılmayacak ve buradaki şirket için kayıp firmanın karlılığını etkileyecek. Her ne kadar 2023 yılı Samsung için makus görünse de analistlere nazaran 2024 yılı Güney Koreli dev için güçlü olabilir. Samsung’un 2024 yılına kadar 3nm sürecindeki verimlilik meselelerini çözmesi ve daha gelişmiş bir üretim teknolojisine geçiş yapması bekleniyor. Google’ın Tensor G3 ve Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 yongasını şayet yüksek verimlilik yakalanırsa Samsung kendisi üretebilir.

Samsung, çalışanlarının evvelki yılki performansına nazaran yeni yılın başında çalışanlarına performans teşviki ödüyor. Bu ikramiye, şirketin bir evvelki yıla ilişkin gayesini aşan kârından ödeniyor. Hasebiyle düşen karlılık çalışanların daha düşük ikramiye almasına da neden olacak. Bununla birlikte Samsung, Galaxy S23’te daha kıymetli bileşenler kullandı lakin yeni modellerin fiyat olarak evvelki seri ile tıpkı düzeyden çıkış yapmaları bekleniyor. Hasebiyle taşınabilir tarafın da karlılığı muhtemelen düşecek.

Başa dön tuşu