Şimdi de Radeon RX 6000 ekran kartlarında hatalar ortaya çıkmaya başladı

Ryzen 7000 ve Radeon 7000 serileri ile piyasaya bomba bir başlangıç yapan AMD için işler bir anda aksiye döndü. Radeon RX 7900 XTX kartlarında ortaya çıkan soğutma sorunlarından sonra Radeon RX 6000 ekran kartlarında da zahmetler rapor ediliyor.

Radeon RX 6000 ekran kartlarındaki sorun ne?

Alman Techtuber ve KrisFix-Germany teknik servis platformlarının paylaştığı bilgilere nazaran bugüne kadar toplamda 48 farklı Radeon RX 6000 ekran kartının çipi bozulmuş halde geldiği söz ediliyor. 13 ekran kartı ise farklı problemler barındırıyor.

Platform yetkilileri birinci defa bu kadar çok sayıda ekran kartının bozulmuş çip nedeniyle tamire geldiğini söz ediyor. Ayrıyeten GPU, bellek ve denetimci çizgilerinde da kısa devre yaşandığı belirtiliyor. Üstelik kullanıcılar oyun oynarken, görüntü izlerken hatta bekleme durumundayken bir anda grafik kartının öldüğünü belirtmiş.

Yapılan incelemelerde ise tüm ekran kartlarının geçen ay yayınlanan Adrenalin 22.11.2 (WHQL) şoförü üzerinde çalıştığı tespit edilmiş. Yani şoför kaynaklı bir sorun varmış üzere görünüyor fakat net değil. Kaynaklar AMD’nin kazara termal muhafazayı kapatmış olabileceğini düşünüyor. Oyunculara şimdilik bu versiyonu kullanmamaları isteniyor.

Başa dön tuşu