TV satışlarını hareketlendirmek için bir hamle daha: Ek gümrük vergisi sıfırlandı

Düşüşe geçen televizyon satışlarının hareketlenmesi gayesiyle taksit sayısına ek olarak değerli bir karar daha alındı. Dün BDDK, televizyon satışlarında taksit sayısını arttırmıştı. Bugün ise Cumhurbaşkanlığı kararı ile TV ithalatında ek gümrük vergisi kaldırıldı.

Aralık 2018’de yürürlüğe giren karar ile AB üyesi ve EFTA üyesi ülkeler dışındaki pek çok ülkeden yapılan televizyon ithalatlarında yüzde 10 ek gümrük vergisi alınıyordu.

 

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan “İthalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasına Ait Karar (Karar Sayısı: 1144)” ile tüm ülkelerden televizyon ithalatında ek vergi alınmayacak. Son periyotta yerli eserlerin revaçta olduğu televizyon pazarında, yabancı firmaların rekabet etmesi kolaylaşacak.

BDDK taksit sayısını arttırdı

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit sayısı sonunu yükseltti. Yeni karar nazaran fiyatı 3 bin 500 TL ve altındaki televizyon alımlarında 12 ay, 3 bin 500TL’nin üzerindeki televizyonlarda ise 6 aya kadar taksit yapılabiliyor.

Başa dön tuşu