Windows 10’a oyuncular için “değişken yenileme hızı” ayarı geliyor

Microsoft nihayet Windows 10, sürüm 1903 ile birlikte oyuncuların uzun müddettir beklediği bir özelliği sunmaya başlayacak. Güncellemenin içinde değiştirilmiş giriş ekranı ve başlat menüsü üzere iyileştirmeler olsa da, en dikkat çeken yenilik ise Variable Refresh Rate (VRR) olarak tabir edilen “değişken yenileme hızı” diyebiliriz.

Oyun grafiklerindeki aksilikler ortadan kalkıyor

Değişken yenileme suratını (VRR), AMD FreeSync ve Nvidia G-Sync üzere servisler tarafından kullanılan ve ekranınızın yenileme suratını makul bir oyunun FPS’siyle senkronize edebilen bir teknoloji olarak tanımlayabiliriz. Bu özellik teoride oyunlardaki ekran yırtılması ve karelenmeyi ortadan kaldırıyor. VRR özelliğinin işletim sistemi taraflı bir özellik olarak sunulacak olması ise oyuncular için hoş bir gelişme.

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemine eklediği bu özellik ile G-Sync yahut FreeSync aktifleştirilmiş bilgisayarda örneğin State of Decay 2 gibi oyunlar oynamak istiyorsanız, Windows 10’un “Grafik Ayarları” menüsünü girerek “Variable refresh rate” özelliğini açabiliyor olmanız gerekli. Şayet bu özellik şimdi sizde görünmüyorsa, Windows 10’un bu özelliği şimdi PC’nize ulaşmamış demektir. Çünkü güncellemenin dağıtılması biraz vakit alabiliyor.

Başa dön tuşu