Xbox One Mayıs güncellemesi ile oyuncuların PC mi yoksa konsol mu kullandığı artık gösteriliyor

Mayıs 2019 güncellemesini Xbox konsollarına dağıtmaya başlayan Microsoft, iletileşme ve arkadaşlık sistemine birtakım düzenlemeler getirdi. Xbox Live kullanıcıları artık arkadaşlarının oyunlara PC’den mi yoksa Xbox’tan mı girdiğini görebilecek. Bu gösterim, isimlerin yanında yer alan küçük simgelerle yapılıyor. Bu özelliğin eklenmesi sayesinde çapraz platform takviyesi olmayan oyunlarda oyuncuların birbirlerini karşılıklı olarak oyunlara davet etmesi de engellenmiş olacak.
Microsoft’un yeni eklediği özelliklerden bir başkası de bildiri isteği. Arkadaş listenizde olmayanlardan gelen iletileri filtreleyerek farklı bir sekmede gösteren Xbox, siz onay vermeden bu kişi ya da servislerin sizleri rahatsız etmesini engelleyecek. Bu özelliğin eklenmesiyle birlikte Microsoft’un açıklamasına nazaran tüm küme sohbet geçmişi sıfırlandı ama “kısa bir süre” boyunca bu iletiler Xbox.com adresinden indirilebilecek. Şahıslarla olan iletiler ise olduğu formda duruyor.
Mayıs güncellemesinin son eklentisi de oyun ve uygulama aramadaki geliştirmeler oldu. Oyunlar artık “My Games & Apps” kısmında daha yeterli sıralanacak, yani The Witcher oyunu artık “T” yerine “W” ile başlayan oyunlar ortasında listelenecek.

Başa dön tuşu