Xiaomi Mi Band 4 tanıtıldı: Renkli ekran, daha uygun fiyat

Xiaomi’nin uzun müddettir gündemi meşgul eden akıllı bilekliği Mi Band 4 an itibariyle tanıtıldı. Firmanın Çin’de düzenlediği aktifliğin yıldızı olan Mi Band 4 hakkında tüm ayrıntıları öğrenmiş olduk. Bilhassa renkli ekranı ile Mi Band serisine büyük bir değişim getiriyor.

Mi Band 4 tasarımı

Mi Band 4 tasarım noktasında evvelki kuşaklara oldukça misal. Daha öncesinde kullanılan 2.5D kavisli yapıdaki ekran bir ölçü daha düz hale gelmiş. Ayrıyeten Mi Band 3’ü denetim etmemiz için bulunan hafif girintili kapasitif buton Mi Band 4’de ekranın altına yerleştirilmiş. Görsellere dikkatli bakıldığında küçük bir çember halindeki butonun yerini görmek mümkün.

Ön yüzde dikkatleri toplayan kısım natürel ki renkli ekran oluyor. Mi Band 2 ve Mi Band 3 tek renk ekranla geldiği için saat arayüzleri ve fonksiyonellikleri epey kısıtlıydı. Mi Band 4’de ise 16 bin renk destekli 0.95 inç boyutunda 240 x 120 çözünürlüğünde AMOLED ekran mevcut. Böylece farklı saat arayüzleri ile aygıtı şahsileştirmek mümkün oluyor. Örneğin aktiflik sırasında Overwatch oyunu karakterlerinin yer aldığı saat arayüzleri gösterildi. Her vakit olduğu üzere çeşitli renklerdeki kordonlar da tasarımı tamamlayıcı ögelerden biri olarak yerini almış.

Arka tarafa geçtiğimizde kalp atış sensörünü görüyoruz. Burada farklılaşan nokta ise şarj pinlerinin pozisyonu. Evvelce bu pinler aygıtın alt kısmında yer alıyordu. Artık ise arka tarafa yerleştirilmiş. Akıllı bilekliğin tasarım noktasındaki değişimleri bu halde sıralanabiliyor. 

Mi Band 4 özellikleri ve fiyatı

Mi Band 4’ün batarya boyutu 135 mAh’e yükseldi. Bu kapasite ile aygıt tekrar haftalar süren kullanım ömrü vadediyor. Bağlanabilirlik noktasında ise Bluetooth 5.0 dayanağı eşlik edecek. Uyku takibi, bildirimleri/mesajları/aramaları görme, farklı aktivite cinsleri üzere temel Mi Band özellikleri Mi Band 4’de de yerini koruyor. 50 metre suya kadar dayanıklılık sayesinde yüzerken de akıllı bilekliği kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sesli asistan Mi Band 4’ün değerli özelliklerinden bir başkası. Direkt olarak bilekliğinize komutlar verebiliyorsunuz. Örneğin kalp atışımı ölç, müziği değiştir vb. komutlar yardımıyla sesli asistandan yararlanabilirsiniz. Sesli asistan bilekliğe yeni bir işlevsellik katmış üzere duruyor. Komutlar alarm kurma, geri sayım başlatma, telefonunuzun yerini bulma, hava durumu üzere hayli uzun bir ek listeye sahip.
Mi Band 4’ün renkli ekran ve sesli asistan üzere ek özellikleri sebebiyle fiyatının hayli yükseleceği kestirim ediliyordu. Xiaomi herkesi şaşırtarak yeni akıllı bilekliği 24 dolar fiyat etiketiyle duyurdu. Bu fiyat Mi Band 3’ün duyurulduğu fiyattan bile daha düşük. NFC özelliğine sahip olan üst versiyon 33 dolar fiyata sahip. Marvel ile yapılan muahede sonucu özel olarak hazırlanan Avengers dizaynlı Mi Band 4 ise 50 dolar ile raflardaki yerini alacak. Iron Man, Kaptan Amerika vb. temalı kordon/arayüz dizaynları ve özel kutuyla birlikte geliyor.

Etkinlik devam ediyor. Güncellemeler gelecek.

Başa dön tuşu