Yeni nesil Xbox konsolu duyuruldu: İşte çıkış tarihi ve detayları

Microsoft’un uzun bir müddettir üzerinde çalıştığı yeni jenerasyon Xbox konsolu nihayet bugün resmen ortaya çıktı. E3 2019 sunumunda yeni konsolla ilgili bir tanıtım gerçekleştiren Microsoft, konsolun çıkış tarihini ve kimi ayrıntılarını açıkladı. İşte Xbox Project Scarlett‘in tanıtım görüntüsü:

Şu an için Project Scarlett kod ismiyle anılan yeni jenerasyon Xbox konsolu; 8K grafik desteği, SSD depolama, ışın izleme teknolojisi ve 120fps’ye kadar yenileme hızı takviyesi sunacak. Çıkış tarihi ise 2020’nin tatil dönemi olarak belirtildi. Yani Aralık 2020’de yeni jenerasyon Xbox konsolu resmen piyasaya sürülecek.

Microsoft konsolun donanım ayrıntılarıyla ilgili de birtakım açıklamalar yaptı. Project Scarlett, AMD tarafından hazırlanmış Zen 2 tabanlı özel bir CPU ve Navi GPU ile gelecek. Microsoft’un tabirlerine nazaran Project Scarlett, Xbox One X’den tam dört kat daha güçlü olacak.

Tanıtım görüntüsünün değerli bir kısmında SSD depolama tahliline dikkat çekildiğini görüyoruz. Bildiğiniz üzere Xbox One ve PS4’ün en büyük sorunlarından birisi birtakım oyunlarda önemli manada can sıkan yükleme süreleriydi. Yeni kuşak konsollar ise buna nihayet bir tahlil getiriyor. Sony de bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda PlayStation 5’in SSD depolamaya sahip olacağını açıklamıştı.

Microsoft’un bugünkü sunumu Project Scorpio tanıtımına benziyordu. Project Scarlett’in görünüşü ve resmi ismi hakkında şu an için rastgele bir fikrimiz yok. Önümüzdeki periyotlarda bu hususlarda da açıklamalar yapılacaktır.  

Başa dön tuşu