10nm masaüstü işlemciler başka bahara kaldı

Apple ile Qualcomm’un tekrar iş birliği yapması sonucunda modem üretimini yavaşlatacak olan Intel böylelikle 14nm sürecini yüklü olarak işlemcilerine ayırabilecek. Bununla birlikte hala 10nm sürecinde verimlilik yakalanabilmiş değil.

10nm süreci palavra oldu

Bu hafta dokuzuncu jenerasyon masaüstü işlemcilerin tamamını duyuran Intel’in önümüzdeki periyotta izleyeceği yol haritası internete sızdırıldı. Buna nazaran 2022 yılına kadar masaüstünde 10nm işlemciler görmek mümkün olmayacak.

Hali hazırda Coffee Lake-S Refresh kod ismiyle dokuzuncu kuşak Core işlemcilerini piyasaya süren firmanın gelecek yıl ortalarına hakikat 10 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilen Comet Lake-S işlemcilerini satışa çıkarması bekleniyor. 2021 yılında ise Rocket Lake-S işlemciler piyasada olacak. Bu işlemciler 14nm++ üretim sürecinden geçiyor.

Masaüstünde 10nm sürecini görebileceğimiz tarih 2022 ortaları. Yani yaklaşık 3 yıl sonra işler yolunda giderse Ocean Cove çekirdek mimarisini temel alan 10nm sürecindeki işlemciler piyasaya çıkmış olacak.

 

Hatırlanacağı üzere Cove isimlendirmesi Intel’in büyük zar alanına sahip çekirdekleri için kullanılıyor ve bu yıldan itibaren sahneye çıkacaklar. Sunny Cove çekirdeği Ice Lake kod isimli işlemcilere hayat verecek. Willow Cove çekirdeği 2020 yılında, Golden Cove ise 2021 yılında gelecek. Taşınabilir tarafta bu çekirdeklerin 10nm sürecine uyarlanan versiyonları olacak.

 

Intel, taşınabilir taraftan hatırladığımız big.LITTLE yapısına ana akım işlemcilerinde de yer vermeyi planlıyor. Cove çekirdekleri performans kısmında yer alacak. Verimlilik kısmında ise Mont serisi Atom çekirdekleri yer alıyor. Sunny Cove ile Tremont çekirdekleri eşleşirken, Golden Cove ile Gracemont çekirdekleri eşleşecek. Yongada 1+4 biçiminde format sunuluyor. Bu yongalar makul dallara hitap edecek.

Mobil taraf şanslı

Mobil tarafta 10nm sürecini daha erken görebileceğiz. Computex 2019 fuarında Intel’in birinci 10nm taşınabilir işlemcisi Ice Lake-U’yu tanıtması bekleniyor. 2 yahut 4 çekirdekli olacak bu işlemciler kısıtlı sayıda üretilecek. Yeniden 2 çekirdekli Ice Lake-Y işlemciler de onu takip edecek.

Elbette birinci işlemcileri görmek 10nm sürecinde verimlilik yakalandığı manasına gelmiyor. Bu işlemciler kısıtlı sayıda dizüstü modellerinde kendisini gösterecek. Verimliliğin yakalanmasının beklendiği tarih ise 2020 ortaları çünkü Tiger Lake işlemcilerde rastgele bir kısıtlama yok.

 

Yol haritaları Intel tarafından doğrulanmış değil bu bakımdan değişiklikler de olabilir. Tekrar de Intel’in bu derece gecikmesi rekabeti nasıl etkileyecek merak konusu. Intel’in 10nm sürecinde tam manasıyla verimliliği yakaladığı periyotlarda AMD muhtemelen 5nm sürecini konuşuyor olacak.

 

Başa dön tuşu