7nm sürecindeki Kirin 810 duyuruldu

Global pazarda kısıtlamalar nedeniyle güç günler geçiren Huawei tekrar de yeni eserler ve dizaynlar duyurmaktan geri kalmıyor. Firma son olarak 7nm sürecinde tasarladığı Kirin 810 yonga setini duyurdu.

Kirin 810 özellikleri

Kirin 810 yonga seti TSMC’nin 7nm sürecinde tasarlandı. Şimdi piyasada amiral gemi düzeyinde 7nm yongalar olduğu için birinci sefer üst düzey segmente de 7nm süreci sunulmuş oldu. Ayrıyeten Huawei ikinci 7nm yongaya sahip birinci firma pozisyonuna geldi.

Diğer Huawei eserlerinde olduğu üzere Kirin 810 yonga seti de standart ARM mimarisini temel alıyor. İki adet Cortex-A76 çekirdeği 2.27GHz düzeyinde çalışırken 6 adet Cortex-A55 çekirdeği de 1.88GHz düzeyinde çalışıyor. Grafik tarafında ise Mali-G52 yer alıyor.

Performans manasında Kirin 700 ve Kirin 900 serisinin ortasına yerleşen Kirin 810 güç verimliliği manasında ise Kirin 980 yonga setinin bir tık gerisinde. Yonga setinin en dikkat cazip tarafı yapay zekâ ünitesi.

Huawei yeni geliştirdiği DaVinci yapay zekâ mimarisini yeni HiAi 2.0 motorunda kullanmış. Yeni ünite yapay zekâ süreçlerinde 32280 puana kadar ulaşıyor ve Snapdragon 855 yonga setinin önüne geçiyor. Ayrıyeten daha uygun güç verimliliği sunuyor.

Görsel süreç açısından da gelişen yonga seti güçlü bir gece görüş algoritması kazanmış. Böylelikle düşük ışık ortamlarında parlaklık ve netlik en yeterli düzeylere çıkarılıyor. Tekrar Game+ modu oyunlarda performansı arttırıyor. Kirin 810 yonga seti evvel Nova 5 serisinde sonra da Honor 9X Pro modelinde kullanılacak.

 

Başa dön tuşu