AB Türk zırhlısı Ejder Yalçın’ı tercih etti!

Gurur kaynağımız Türk savunma endüstrisinin zırhlı kara aracı üreticilerinden Nurol Makina’nın zırhlı araçlarını seçen ülkelere bir yenisi daha eklendi. Ordusunun teknolojik donanımlarını revize ederek üst düzeye taşımak isteyen Macaristan Türk zırhlısı Ejder Yalçın’ı tercih etti!

AB Türk zırhlısı Ejder Yalçın’ı tercih etti!

Macaristan bir müddettir ordusunun teknolojik imkanlarını artırmak ve Sovyetler Birliği devrindeki araç ve teçhizatları batı sistemleriyle değiştirmek için faaliyetler yürütüyordu. Macaristan’ın bu doğrultuda tercihini Ejder Yalçın’dan yana kullanması ile Ejder Yalçın’ın dünyada hizmet verdiği ülke sayısı 6 oldu. Macaristan ise bu bağlamda Avrupa Birliği’ndeki birinci ülke oldu.

Yerli zırhlı aracımız Ejder Yalçın, mayıs ayında Macaristan Savunma Kuvvetlerinin, envanterindeki ve tedarik sürecindeki araçları sergilediği “Ulusal Savunma Günü” aktifliklerine, Yörük 4×4 hafif zırhlı aracı ile katıldı. Ayrıca iç güvenlik ünitelerinin tanıtımına yönelik aktifliğe davet edilen Ejder Yalçın, Budapeşte sokaklarında dolaşan araç konvoyunda kendini sergiledi.

Yüksek müdafaa ve hareket kabiliyetlerine sahip araç aracın, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin kırsal alanlar dahil her türlü bölge ve arazi kaidelerinde harekat gereksinimlerine karşılık vermek üzere geliştirildiğini ayrıyeten belirtelim. Ejder Yalçın harekat alanında kendini kanıtlamış bir savunma aracı olarak misyon yapıyor.

Türkiye’de de güvenlik güçlerinin envanterinde yer alan Ejder Yalçın’ın farklı misyonlar için geliştirilmiş versiyonları bulunuyor.

Faydalı yük taşıma kapasitesi, mobilite ve koruma düzeyi ile sınıfının önderi pozisyonunda bulunan Ejder Yalçın’ın 10’dan fazla konfigürasyonu ortasında Hava Savunma Aracı, Komuta-Kontrol Aracı, Muharebe Aracı, Patlayıcı İmha Aracı, KBRN Keşif Aracı, İşçi Taşıyıcı, Mayın/El Üretimi Patlayıcı Tespit-İmha Aracı, Hudut Gözetleme, Güvenlik Aracı ve Zırhlı Ambulans üzere versiyonları bulunuyor.

Başa dön tuşu