ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan Huawei açıklaması

Huawei’nin bu ayın başlarında Cumhurbaşkanı Trump tarafından imzalanan bir yürütme buyruğu uyarınca, artık hiçbir Amerikan şirketi ile iş yapmasına müsaade verilmiyor. Çinli teknoloji devi yasağın yakın gelecekte geri çekileceğini umarken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, kısıtlamaların telefon üreticisinin siber-casusluk için Pekin hükümeti tarafından kullanılmasının bir sonucu olduğunu açıkladı.

Çin hükümetine derinden bağlılar

Huawei’ye “Çin hükümetinin bir aracı” diyen Pompeo, Fox Business‘a yaptığı açıkamalarda, Pekin’deki yetkililerin teknoloji şirketleri ile olan bağlarının, ABD’de olanlarla karşılaştırıldığında tamamen farklı olduğunu belirtti ve: “Şirketlerimiz Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ile işbirliği yapıyor. Yani, maddelerimize uyuyorlar. Fakat hiçbir lider bir Amerikan özel şirketini yönetmez. Çin’de bu çok farklı. Onlar yalnızca farklı bir kurallar dizisi altında faaliyet gösteriyorlar. Huawei, Çin hükümetinin bir aracı. Derinden bağlılar. Amerikalıların anlaması güç bir şey.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Huawei, Çin hükümeti için casusluk yaptığı tezlerini net bir formda reddediyor. Yakın bir vakitte Huawei CEO’su Ren Zhengfei bir röportajında, ABD tarafından uygulanan bu yasağın, Huawei’nin Amerikalıların şimdi geliştirmediği teknolojileri icat etmesinin bir sonucu olduğunu belirtmişti. Bilhassa Huawei kullanıcılarının merak ve kaygı ile takip ettiği bu gelişmelerin nasıl sonuçlanacağı ise büyük bir soru işareti olmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu