ABD hükümeti, mesajlaşma uygulamalarındaki uçtan uca şifrelemeyi yasaklamayı düşünüyor

Uçtan uca şifreleme, günümüzde iletileşme uygulamalarından bekleyebileceğimiz standart bir özellik haline geldi. Lakin hükümetlerin bu özellikten şad olduğunu söyleyemeyiz. Bunun son örneği ise ABD’de yaşanıyor. Trump hükümetine göre uçtan uca şifreleme yolu yasaklanmalı.

Ulusal güvenlik münasebet gösteriliyor

Mesajlaşmalarınızın, evraklarınızın yahut fotoğraflarınızın yanlış bireylerin eline geçmemesi için geliştirilen uçtan uca şifreleme prosedüründe, gönderilen ve alınan iletiler uygulamanın üretimci şirketi tarafından bile görüntülenemiyor. İşte tam da bu noktaya dikkat çeken ABD hükümeti, bu şifreleme prosedürünün kaldırılarak ulusal güvenlik gerekçesiyle iletileşme içeriklerine erişmek istiyor.

Bu düzenlemenin mümkün bir kabulü durumunda ise kullanıcıların mahremiyeti tehlikeye girebileceği üzere, Apple, Facebook ve Google üzere dev şirketler de yaptırıma zorlanacak. Politico’nun haberine nazaran bu teklif, ABD yönetimini ikiye bölmüş durumda. Birçok kişi de onaylanmaması gerektiği görüşünü savunuyor. Bu kıymetli bahsin ise önümüzdeki periyotta sonuçlanması bekleniyor.

Başa dön tuşu