Gizlilik odaklı Tor Browser final sürümüyle Android’e geldi

Gizlilik ve güvenliğe ehemmiyet veren kullanıcıların kesinlikle duyduğu Tor Browser, Firefox tabanlı özelleştirmiş bir tarayıcı. Öbür tarayıcılardan farkı ise bir siteye ulaşmak istediğinizde sizi özel ağlar üzerinden geçirerek IP adresinizi gizlemesi. Tor Browser Android’de uzun vakittir geliştirme basamağındaydı. Bugün ise final sürümüyle yerini aldı.

Google Play’den indirilebilir

Tor Project tarafından paylaşılan blog yazısında mobil internet kullanımının süratle artışından, hatta kimi bölgelerde kullanıcıların taşınabilir harici internete erişim sağlayamamasından bahsediliyor. Bu da Tor Project’i, herkes için saklılık ve güvenlik gayesini gerçekleştirmek için taşınabilir uygulama geliştirmeye itmiş.

Masaüstü sürümle birebir mantıkta çalışan Tor Browser, daha öncesindeki üzere Orbot/Orfox uygulaması indirmenizi gerektirmiyor. Uygulama dahili olarak Tor ağına bağlanabiliyor. Ayrıyeten Firefox tabanlı olması sayesinde standart tarayıcı tecrübesinden de bir şey kaybedilmiyor.

Tor Browser’ın Android uygulamasını bu irtibat üzerinden yükleyebilirsiniz. Apple tarafındaki kısıtlamalar sebebiyle Tor Browser iOS’da kullanılamıyor. Firma iOS kullanıcıları için Onion Browser’ı tavsiye etti.

Başa dön tuşu