ABD’de izne tabi olan Huawei için bir istisna – Güncellendi

ABD ve Çin ortasında devam eden ticaret savaşlarında Başkan Trump vergi arttırımından son anda vazgeçti lakin Çinli firmalara kıymetli bir yaptırım uygulandı. ABD’li firmaların Huawei’ye ekipman satışının müsaadeye bağlandığı yaptırımda bir istisna oluştu.

Zaruriyet

Endüstri ve Güvenlik Ofisi geçtiğimiz hafta Huawei ve bir biçimde kontaklı olduğu 68 firmaya ABD’li üreticilerin ekipman satışını müsaadeye bağlamıştı. Huawei’ye ekipman satmak isteyen rastgele bir ABD’li firma ofisten müsaade almak zorunda.

Bununla birlikte hala Huawei ekipmanlarını kullanan kimi eyaletlerin irtibat altyapılarında müsaade süreci sorun doğuracak. Çünkü bu altyapılarda yaşanacak bir sıkıntıya Huawei’nin müdahale edebilmesi için ekipman temin etmesi ve hasebiyle müsaade alınması gerekiyor. Bu süreç de bağlantısı kesintiye uğratabilecek nitelikte.

Ticaret Departmanı potansiyel sıkıntıların önüne geçebilmek ismine Huawei’ye istisna tanımaya karar verdi. Buna nazaran yalnızca mevcut ekipmanların teknik servisi için Huawei’ye 90 günlük ekipman alım müsaadesi verildi. Yalnızca diyoruz çünkü katiyetle yeni bir altyapı için ekipman satın alınamayacak.

Dünyanın bir numaralı ağ ekipman tedarikçisi Huawei’nin ABD’li üreticilerle iş ilgisinin müsaadeye bağlanması elbette firmayı etkileyecektir lakin ABD’nin faydasına olduğunu söylemek güç. Huawei geçen yıl Qualcomm, Intel gibi firmalardan 11 milyar dolar bedelinde ekipman tedariği yapmıştı. Firmanın toplam 70 milyar dolarlık alışverişi düşünüldüğünde ABD yüzde 15 üzere bir hisseye sahip durumda.

Güncelleme – İstisna durumu akıllı telefonlar ve dizüstü modelleri için de geçerli. Yani Google, Microsoft yahut Intel ile mutabakat sağlanmış olan tüm aygıtların bakımı için Huawei 90 gün daha ABD’li firmalardan donanım ve yazılım dayanağı almaya devam edecek.

Başa dön tuşu